Zoznam filmov - Filmové osobnosti - Členovia Zabudol si heslo či nick? | Zaregistruj sa | Prihlás sa | Odkazy | Nastavenia | Moji priatelia  
Home
   Domov  |   Fórum  |   Horor  |   Komédia  |   Thriller  |   Dráma  |   Sci-Fi  |   Fantasy  |   Action  |   Pomoc  |  
Podrobné vyhľadávanie
  DVD Predajňa
  Novinky
  Fórum
  Aktívne diskusie
  Scenáre
  Fotky
  Zoznam Recenzií
  Biografie
  Filmy
  NAJ filmy
  Tapety - Wallpapery
  Kalendár premiér
  Recenzie
  TOP 100
  A-Z index
  Chat
  Linky
  Kinema.sk

HODNOTENIE
Vaše hlasy:
86%
86%
(266 hlasov)
Daj svoj hlas
Tento film si zaslúži:
%

  Oficiálna webstránka:
www.eternalsunshine....

Prispej k tomuto filmu


Iné názvy
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)
Fotografie z filmu
Ďalšie fotky... Večný svit nepoškvrnenej mysle (2004)

  Pridať do filmov, ktoré som videl | ktoré chcem vidieť   

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
© Anonymous Content
Blue Ruin
Focus Features
This is That Productions
Zobraziť všetky plagáty
Pridaj plagát
Anglický názov:
„Eternal Sunshine of the Spotless Mind“
CZ název:
Věčný svit neposkvrněné mysli
Revolučná likvidácia nepríjemných spomienok na kohokoľvek a čokoľvek práve prichádza!!!

Would you erase me?

MPAA:  Rated R for language, some drug and sexual content.
Produkcia: Anonymous Content Blue Ruin Focus Features This is That Productions

Titulky k filmu

Chýba tu niečo? Pridajte to!


Kino premiéra(SK): 7.10.2004
Kino premiéra(USA): 19.03.2004
Minutáž: 1 hodina, 48 minút
Krajina: USA
Rozpočet:
 $35,000,000 
BoxOffice: $34.1M
Žánre: Sci-Fi
Réžia
Michel Gondry
Scenár
Charlie Kaufman, Michel Gondry, Jim Carrey, Kate Winslet
Hrajú
Jim Carrey, Kate Winslet, Gerry Robert Byrne, Elijah Wood, Thomas Jay Ryan   [...viac]
Prehľad Recenzie Fotky Trailer Zaujímavosti
   Na tejto strane si môžete prečítať recenzie od naších interných a exerných prispievateľov.
Život osamelého a nesmelého Joela sa od základov zmení, keď stretne excentrickú a temperamentnú Clementine. Zažíva s ňou bláznivé chvíle, o ktorých nikdy pred tým nesníval. Clementine je však aj značne nevyrovnaná a jej nepredvídateľné chovanie jedného jedného dňa vyústi až v rozhodnutie zbaviť sa Joela a začať odznova. K tomu jej účinne pomôžu na experimentálnej klinike, kde jej starostlivo vymažú pamäť. Joel celú situáciu rieši rovnako rázne, spomienka na ňu ho stále trápi a tak sa rozhodne podstúpiť rovnaký zákrok. V jeho prípade však sa však experiment lekárovi vymkne z rúk a na radu príde jeho asistent, ktorý namiesto monitorovania Joelovej mozgovej činnosti sa začne zabávať divokými erotickými dobrodružstvami ... oficiálny text distribútora.
Zoznam všetkých recenzii
 Osidius emfatický
  Recenzia  
Dátum: 21.07.2005
Autor: Mischo
Predstavte si, že jedného dňa objavíte v pošte lístoček, oznamujúci, že si vás niekto nechal vymazať z pamäti a viac by ste sa s ním nemali stýkať. Tak nejako sformuloval Pierre Bismuth svoj nápad a jeho priateľ, režisér Michel Gondry, ho v podobe námetu predložil scenáristovi Charliemu Kaufmanovi, s ktorým už pred pár rokmi spolupracoval na filme Human Nature. Kaufmanovi trvalo tri roky, kým bol scenár hotový, ale po jeho sfilmovaní vzniklo dielo, ktoré vám len tak niečo z pamäti nevymaže.
Charlie Kaufman si vo svete filmu už stihol vybudovať renomé jedného z najoriginálnejších scenáristov. Prvý výrazný úspech slávil s mystifikačnou komédiou V koži Johna Malkovicha a po Adaptácii sa definitívne usadil medzi top tvorcami. V najnovšom filme Večný svit nepoškvrnenej mysle (názov je veršom z básne Alexandra Popea) spojil to najlepšie zo svojej imaginácie s inšpiráciou dielami svojho obľúbeného spisovateľa Philipa K. Dicka. Výsledok možno smelo označiť za jeho najintímnejšie a zároveň najľudskejšie dielo, na ktorého konečnej podobe majú nemalý podiel aj herci, režisér Gondry či kameramanka Ellen Kurasová, známa skôr z nezávislejších snímok.
V centre príbehu je nevýrazný muž Joel Barish (Jim Carrey). Trpí plachosťou, nízkym sebavedomím, má akúsi tajomnú priateľku Naomi a jediné súhvezdie, ktoré pozná, je Osidius emfatický, tvorený šmuhou a krížom. Jedného dňa sa zamiluje do náhodnej známej – impulzívnej Clementine Kruczynskej (Kate Winsletová), ktorá strieda farbu účesu častejšie ako náladu, má neomylný nos na všetko nevkusné a je otvorená aj v tých najintímnejších otázkach. Clementine drží opraty vzťahu od začiatku pevne vo svojich rukách a Joelovi to vyhovuje. Lenže potom sa dozvie, že Clementine si ho nechala v spontánnom popude vymazať z hlavy. Joel je spočiatku zúfalý, potom sa však rozhodne pre odvetný krok. Skontaktuje sa s doktorom Mierzwiakom zo spoločnosti Lacuna, ktorá mazanie spomienok vykonáva, a požiada ho o zákrok. Mierzwiak súhlasí a nezvratný proces odstraňovania Clementine z Joelovho mozgu sa začína.
Väčšina filmu sa neodohráva v realite, ale v hlave hlavného hrdinu. Divák sleduje, ako si Joel v opačnom poradí (od najnovších po najstaršie) vybavuje spomienky na vzťah s Clementine. V jednej chvíli si uvedomí, že to, do čoho sa pustil v okamihu bezmocnej zlosti, bola hrozná hlúposť. Zabudne síce na nepríjemné chvíle hádok s Clementine, súčasne však príde i o všetky spomienky na to krásne, čo spolu prežili. Rozhodne sa proces vymazávania za každú cenu zastaviť, lenže nevie ako. Vezme Clementine za ruku a spolu utekajú z jednej spomienky do druhej v márnej snahe uchmatnúť si aspoň jednu jedinú. Čas sa kráti a spomienky sa menia na šmuhy – už im len vykopať hrob a postaviť kríž.
Večný svit nepoškvrnenej mysle nie je iba romantickou sci-fi komédiou o vzťahu dvoch rozdielnych ľudí. Paralelne sledujeme aj osudy zamestnancov firmy Lacuna. Počas scény, v ktorej si nad nehybným telom Joela Barisha, napojeným na mazaciu aparatúru, usporiadajú bujarý večierok, pochopíme, že napriek svojmu poslaniu sú to tiež len ľudia z mäsa a kostí. Joel je pre nich iba ďalší pacient a jeho osud im je ľahostajný. Každý žije svojimi vlastnými problémami, ktoré sú preňho tými najväčšími na svete.
Samotný proces vymazávania spomienok je napriek zrejmej fantastickej podstate vysvetlený napodiv dosť vierohodne. No i keby tomu bolo inak, príbehu by to neuškodilo, pretože fantastické ozvláštnenie je iba metaforou na fungovanie medziľudských vzťahov. Ruku na srdce: nepovedali ste si aspoň raz v živote, že bez niektorých spomienok by ste sa zaobišli? Lenže práve spomienky – nech sú akokoľvek bolestivé – sú tým, čo z nás robí ľudí, ktorými sme. Okrem toho úprava pamäti ešte nezaručí, že nabudúce sa zachováme inak. To si uvedomí aj Joel a jeho boj o záchranu spomienok sa tak zároveň stáva bojom o záchranu časti svojej podstaty.
Film je po vizuálnej stránke nenáročný. Spolieha sa najmä na herecké výkony, tvorivú prácu s kamerou a svetlom a tých pár špeciálnych efektov je začlenených tak citlivo, že si ich prakticky neuvedomíte. Dej neplynie hladko, ale je rozsekaný na množstvo kratších scén, čím kopíruje spôsob, akým si vybavujeme spomienky, avšak bez toho, aby narušenie chronológie sťažovalo chápanie príbehu. Z filmu cítiť značnú spontánnosť pri jeho natáčaní a príjemná hudba vhodne dopĺňa jemne humorný a jemne dojímavý príbeh. Hereckým výkonom niet čo vyčítať. Kate Winsletová pôsobí, akoby úlohu chaotickej Clementine ani nehrala, ale prežívala, a Jim Carrey by si zaslúžil oscarovskú nomináciu nielen za dokonalé ovládnutie nutkania strúhať aceventurovské grimasy, ale najmä za to, akou plastickou postavou sa vďaka nemu Joel Barish stal.
Z úcty k objektívnosti som sa pokúsil nájsť vo filme aspoň niečo, čo by mi vadilo. Našťastie však musím konštatovať, že Večný svit nepoškvrnenej mysle by mohol mať na plagátoch pokojne veľkými tlačenými písmenami nápis BEZCHYBNÝ. Dá sa pozerať znovu a znovu a v prípade naštrbených partnerských vzťahov by ho mali predpisovať ako dokonalú terapiu.

Napíš vlastnú recenziu Réžia
Michel Gondry
Human Nature, The Science of Sleep, Block Party
 Scenár
Jim Carrey
The Truman Show, Dumb & Dumber, Bruce Almighty
Kate Winslet
Titanic, Finding Neverland, Sense and Sensibility
Charlie Kaufman
Being John Malkovich, Adaptation., Confessions of a Dangerous Mind
Michel Gondry
Human Nature, The Science of Sleep, The Work of Director Michel Gondry
 Hrajú
Jim Carrey
The Truman Show, Dumb & Dumber, Bruce Almighty
Kate Winslet
Titanic, Finding Neverland, Sense and Sensibility
Elijah Wood
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring, The Lord of the Rings: The Two Towers, The Lord of the Rings: The Return of the King
Mark Ruffalo
Collateral, 13 Going On 30, Windtalkers
Jane Adams
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events, Wonder Boys, Happiness
David Cross
Men in Black II, Scary Movie 2, The Cable Guy
Kirsten Dunst
Spider-Man, Spider-Man 2, Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles
ďalší >>
  Wallpaper

800x600
1024x768

Všetky tapety k tomuto filmu


  Rebríčky s týmto filmom
60 dôvodov, prečo neprestať veriť v lásku - kapitola prvá (30) maryan
Top filmy užívateľov FilmKlubu! (80) issoumaila
Highly recommended (170) AbsenciaSudnosti
Prechádzka cez môj filmový sad (44) robidusin
Movies to remeber (26) Strašiak
halušky (10) iCarus
Mojích 26 TOP filmov (26) veternik
Najlepšie herecke výkony (22) smrtak
Keď chcem veriť (10) Strašiak
Moji filmoví chlapi (20) dharma
Návrat hore Parfémy - Knihkupectvo - DVD - Knihy - České knihy  Zoznam filmov - Filmové osobnosti - Členovia
Copyright © 2002 FilmKlub.sk, Všetky práva vyhradené.
Publikovanie alebo dalšie šírenie obsahu serveru FilmKlub.sk je bez písomného suhlasu redakcie zakázané.