Zoznam filmov - Filmové osobnosti - Členovia Zabudol si heslo či nick? | Zaregistruj sa | Prihlás sa | Odkazy | Nastavenia | Moji priatelia  
Home
   Domov  |   Fórum  |   Horor  |   Komédia  |   Thriller  |   Dráma  |   Sci-Fi  |   Fantasy  |   Action  |   Pomoc  |  
Podrobné vyhľadávanie
  DVD Predajňa
  Novinky
  Fórum
  Aktívne diskusie
  Scenáre
  Fotky
  Zoznam Recenzií
  Biografie
  Filmy
  NAJ filmy
  Tapety - Wallpapery
  Kalendár premiér
  Recenzie
  TOP 100
  A-Z index
  Chat
  Linky
  Kinema.sk

HODNOTENIE
Vaše hlasy:
87%
87%
(171 hlasov)
Daj svoj hlas
Tento film si zaslúži:
%

Prispej k tomuto filmu


Iné názvy
  • The Shining (1980)

  • Osvietenie (1980)Príbuzné filmy


Fotografie z filmu
Ďalšie fotky... Osvietenie (1980)

  Pridať do filmov, ktoré som videl | ktoré chcem vidieť   

Shining, The
© Producer's Circle
Stanley Kubrick Productions
Warner Brothers
Zobraziť všetky plagáty
Pridaj plagát
Anglický názov:
„The Shining“
CZ název:
Osvícení
Pôvodný názov: Shining, The

The tide of terror that swept America IS HERE[UK Poster]

MPAA:  R
Produkcia: Producer's Circle Stanley Kubrick Productions Warner BrothersTitulky k filmu

Chýba tu niečo? Pridajte to!


Minutáž: 2 hodiny, 22 minút
Krajina: UK | USA
Rozpočet:
 $22,000,000 
Žánre: Horror
Réžia
Stanley Kubrick
Scenár
Stephen King, Stanley Kubrick
Hrajú
Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd, Scatman Crothers, Barry Nelson   [...viac]
Prehľad Recenzie Fotky Trailer Zaujímavosti
   Na tejto strane si môžete prečítať recenzie od naších interných a exerných prispievateľov.

Zoznam všetkých recenzii
 SNIEŽIK SA NÁM CHUMELÍ, ZIMIČKA UŽ PRIŠLA...
  Recenzia  
Dátum: 03.03.2003
Autor: Ďuro
fantazia.sk
HODNOTENIE:90%
21 rokov! Tak dlho sme museli čakať, kým sa k nám oficiálne dostalo jedno z najlepších diel legendárneho Stanleyho Kubricka, absolútna klasika hororového žánru a podľa mnohých jediná adaptácia knihy Stephena Kinga, ktorá sa vyrovná predlohe, ba dokonca je ešte lepšia (pozdravujem, Andrzej!). Už nemusíte zháňať staručké dochrchmané videokazety s blikajúcou farbou a fufňavým zvukom, ani ho hľadať v ponuke satelitných staníc, kde vám jeho atmosféru beztak rozbije na kúsky hŕba nekonečných reklamných blokov. Chýrne ŽIARENIE konečne vychádza na videu a DVD, a to v rámci parádnej kolekcie Kubrickových najlepších filmov (v ktorej samozrejme nechýbajú ani sci-fi klasiky 2001: Vesmírna odysea a Mechanický pomaranč).
Potrebujete vôbec príbeh? Ale aspoň stručne: Spisovateľ Jack Torrance prichádza so svojou ženou Wendy a malým synom Dannym do vysokohorského hotela Overlook. Má byť jeho správcom na zimné obdobie, keď v hoteli niet ani nohy. Džob sa to zdá byť výborný a Jack sa teší, ako v kľude dopíše svoju knihu. Čo na tom, že predchádzajúci správca hotela jedného dňa zobral sekeru a namiesto polienok do pece naštiepal svoju ženu a deti? Ako vraví Jack, jeho manželka duchárske historky miluje a trocha izolácie je presne to, čo on a jeho rodina potrebujú.
Ako inak, čoskoro sa začnú diať čudesné veci. Dannymu sa zjavujú zavraždené dievčatká a hotelové chodby zaliate krvou, v zakázanej izbe č. 237 ho na smrť vystraší plesnivá mŕtvola. Jack vidí prízraky dávnych hotelových návštevníkov a dokonca nadviaže kontakt s duchom svojho predchodcu-deckorubača. Napokon Wendy zistí, že jej manžel už pekných pár týždňov píše na stroji jednu a tú istú vetu. Jack poslúchne doporučenia prízrakov a chopí sa sekery...
S odstupom času sa zdá byť absolútne nepochopiteľné, že tento film bol svojho času nominovaný na Zlatú malinu za najhoršiu réžiu. Veď to, čo z neho robí skvost svetovej kinematografie, je práve Kubrickovo majstrovstvo. Jeho narábanie s farbami, priestorom a zvukmi je prosto úchvatné, hotel sa v jeho podaní stáva živou bytosťou, jedným z hrdinov príbehu, ústredným zdrojom zla. Toto mimochodom bol hlavný dôvod, prečo bol s filmom hrubo nespokojný Stephen King - jeho kniha je o rozpade rodinných vzťahov, zatiaľčo Kubrick démonizoval samotný hotel. Neskôr sa pokúsil o novú adaptáciu, no trojdielny televízny film podľa jeho vlastného scenára (nie tak dávno ho vysielala TVMA) vyzerá vedľa Kubrickovej klasiky ako chudobný a hlúpučký príbuzný a ak ho Stanley niekedy videl, určite sa spokojne usmieval popod fúzy.
Nechcem pravdaže tvrdiť, že ŽIARENIE je dokonalý film. S prihliadnutím na známy fakt, ako puntičkársky Kubrick strihal nakrútený materiál a ako starostlivo vyberal najlepšie varianty scén, prekvapia chyby ako napríklad do očí bijúci tieň vrtuľníka pri leteckých záberoch. Takisto herecký výkon Jacka Nicholsona je často vyslovene afektovaný a väčšinou pozostáva iba z typických nicholsonovských úškľabkov (čo však nič nemení na fakte, že v ústredných scénach je dokonale démonický). Rušivý je aj príliš rýchly prechod z rodinnej pohody do šialenstva, to je však zrejme spôsobené skutočnosťou, že film k nám prichádza v skrátenej 115-minútovej podobe (vravím zrejme, pretože 146-minútovú verziu som nevidel). Napriek akýmkoľvek výhradám sa však jedná o majstrovský kúsok, ktorý vyniká predovšetkým precíznym budovaním napätia, vrcholiacim strhujúcou scénou prenasledovania v zasneženom labyrinte. Kubrickom nainscenovaná atmosféra (podporená až nepríjemne depresívnou hudbou) je taká mrazivá, že si z nej môžete odsekávať kusy ľadu do svojho drinku. Okrem jeho réžie sú najväčšou ozdobou filmu bravúrne herecké výkony Shelley Duvallovej a malého Dannyho Lloyda - keď Danny začne zmeneným hlasom hovoriť v mene svojho fiktívneho priateľa Tonyho ("Redrum, redrum..." - treba čítať odzadu), tak z toho skutočne vstávajú vlasy dupkom.
Pokiaľ vás zaujíma kvalita samotného DVD, obraz a zvuk sú na 20-ročný film viac než slušné a českým titulkom niet čo podstatné vytknúť. Bonusové materiály síce obsahujú iba trailer a dokument o natáčaní filmu, lenže ten dokument je skutočná bomba. Niet v ňom ani štipky najhoršieho nešváru zo súčasných filmov o filme, akým je ono otravné vzájomné vychvaľovanie sa hercov a tvorcov. Práve naopak - okrem iných zaujímavých vecí tu uvidíte trebárs i hádku Duvallovej a Kubricka, v dôsledku ktorej sa vyčerpaná herečka psychicky zrúti. Skrátka je tu výborne a bez prikrášľovania zachytená tá špecifická tvorivo-napätá nálada, ktorá spevádzala nakrúcanie Kubrickových filmov, a divák si môže urobiť dobrú predstavu o tom, ako Majster pracoval a ako ho všetci nenávideli a zároveň milovali a obdivovali. Skutočnosť, že dokument nakrútila vtedy 17-ročná Kubrickova dcéra Vivian, je evidentným dôkazom tvrdenia, že genialita je dedičná.
Tak, to je všetko.
(...)
No čo je, zdvihnite zadky a upaľujte do videopožičovne!
Napíš vlastnú recenziu Réžia
Stanley Kubrick
2001: A Space Odyssey, A Clockwork Orange, Dr. Strangelove
 Scenár
Stephen King
The Shawshank Redemption, The Green Mile, Stand by Me
Stanley Kubrick
2001: A Space Odyssey, A Clockwork Orange, Dr. Strangelove
 Hrajú
Jack Nicholson
One Flew Over the Cuckoo's Nest, As Good as It Gets, Batman
Shelley Duvall
Annie Hall, Time Bandits, Roxanne
Danny Lloyd
Making 'The Shining'
Scatman Crothers
One Flew Over the Cuckoo's Nest, The Transformers: The Movie, The Shootist
Barry Nelson
Airport, Shadow of the Thin Man, The Human Comedy
Philip Stone
A Clockwork Orange, Indiana Jones and the Temple of Doom, Barry Lyndon
Joe Turkel
Blade Runner, Paths of Glory, The Killing
ďalší >>
  Wallpaper

1024x768

Všetky tapety k tomuto filmu


  Rebríčky s týmto filmom
Highly recommended (170) AbsenciaSudnosti
Najhorsie prelozene nazvy filmov. (16) fedexs
"par excellence" filmy (1961-1980) (30) ellinor
Keď sa z klaďasa stane záporák (23) veternik
TOP Režisérsky kútik (36) Tata
Filmíky, pri ktorých mi fakt behali zimomravky po chrbte (10) Elian
Des... Hrôza... Strach... (20) robidusin
Potrebujem ich k životu (30) Nigera
To je fukot.... :-D (30) Spectre
NAJdlhšie FILMY (31) jules
Návrat hore Parfémy - Knihkupectvo - DVD - Knihy - České knihy  Zoznam filmov - Filmové osobnosti - Členovia
Copyright © 2002 FilmKlub.sk, Všetky práva vyhradené.
Publikovanie alebo dalšie šírenie obsahu serveru FilmKlub.sk je bez písomného suhlasu redakcie zakázané.