Zoznam filmov - Filmové osobnosti - Členovia Zabudol si heslo či nick? | Zaregistruj sa | Prihlás sa | Odkazy | Nastavenia | Moji priatelia  
Home
   Domov  |   Fórum  |   Horor  |   Komédia  |   Thriller  |   Dráma  |   Sci-Fi  |   Fantasy  |   Action  |   Pomoc  |  
Podrobné vyhľadávanie
  DVD Predajňa
  Novinky
  Fórum
  Aktívne diskusie
  Scenáre
  Fotky
  Zoznam Recenzií
  Biografie
  Filmy
  NAJ filmy
  Tapety - Wallpapery
  Kalendár premiér
  Recenzie
  TOP 100
  A-Z index
  Chat
  Linky
  Kinema.sk

HODNOTENIE
Vaše hlasy:
84%
84%
(303 hlasov)
Daj svoj hlas
Tento film si zaslúži:
%

  Oficiálna webstránka:
bventertainment.go.c...

Prispej k tomuto filmu


Iné názvy
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl  • P.O.T.C. (USA promotional abbreviation) (2003)

  • Pirates of the Caribbean (USA working title) (2003)

Príbuzné filmy


Fotografie z filmu
Ďalšie fotky... Piráti z Karibiku: Prekliatie Čiernej perly (2003)

  Pridať do filmov, ktoré som videl | ktoré chcem vidieť   

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
© Jerry Bruckheimer Films
Walt Disney Pictures
Zobraziť všetky plagáty
Pridaj plagát
Anglický názov:
„Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl“
CZ název:
Piráti z Karibiku - Prokletí Černé perly

Prepare to be blown out of the water.

MPAA:  Rated PG-13 for action/adventure violence.
Produkcia: Jerry Bruckheimer Films Walt Disney PicturesTitulky k filmu

Chýba tu niečo? Pridajte to!


Kino premiéra(SK): 18.09.2003
Kino premiéra(CZ): 28.08.2003
Kino premiéra(USA): 9.07.2003
Minutáž: 2 hodiny, 23 minút
Krajina: USA
Rozpočet:
 $125,000,000 
Žánre: Comedy
Réžia
Gore Verbinski
Scenár
Ted Elliott, Terry Rossio
Hrajú
Johnny Depp, Geoffrey Rush, Orlando Bloom, Keira Knightley, Jack Davenport   [...viac]
Prehľad Recenzie Fotky Trailer Zaujímavosti
   Na tejto strane si môžete prečítať recenzie od naších interných a exerných prispievateľov.
Pre sympatického gaunera kapitána Jacka Sparrowa predstavujú priezračné vody Karibského mora i svetové oceány obrovské ihrisko, na ktorom sa spája dobrodružstvo s tajomstvom. Jeho idylický pirátsky život sa však skončí v okamihu, keď mu úhlavný nepriateľ kapitán Barbossa ukradne loď nazvanú Čierna perla, prepadne s ňou mesto Port Royal a unesie Elizabeth, nádhernú dcéru miestokráľa Jamajky Swanna. Elizabethin priateľ z detstva Will Turner sa spojí s Jackom a na ukradnutej lodi Interceptor sa pokúsia oslobodiť ju a zmocniť sa Čiernej perly. Dvojicu a jej posádku sleduje Elizabethin snúbenec, ambiciózny komodor Norrington na palube veľkej radovej bojovej lode Dauntless. Čo však Will nevie, je skutočnosť, že pod vplyvom ulúpeného aztéckeho pokladu, na ktorú dávni bohovia uvalili kliatbu, sa kapitán Barbossa i so svojou posádkou premenili na zombie, ktorí pod vplyvom mesačného svitu strácajú svoju ľudskú podobu a stávajú sa z nich živí kostlivci. Medzitým sa Interceptor a Dauntless predbiehajú, kto prvý dostihne Barbossu na tajomnom ostrove Isla de Muerta. V stávke je pomsta Jacka Sparrowa, Čierna perla, obrovský poklad, kliatba, ktorej podľahol Barbossa so svojimi mužmi, osud britského kráľovského námorníctva a životy hrdinov, túžiacich skrížiť svoje meče v divokom boji s najväčšími vyvrheľmi Karibského mora ... oficiálny text distribútora.
Zoznam všetkých recenzii
 Kliatba Johnnyho Deppa
  Recenzia  
Dátum: 11.11.2003
Autor: Ďuro
fantazia.sk
HODNOTENIE:80%
Ten film k nám priplával na mohutnej vlne úspechu a do plachiet mu duli nadšené recenzie i spokojný hukot divákov. Jedáci popcornu na druhej strane oceánu búšili do pokladníc kín ako neustávajúci príboj a v konečnom dôsledku ich zasypali toľkým zlatom, že aztécky poklad je vedľa toho len hrsť grošov. Ej veru, johohóóó, žáner pirátskeho veľkofilmu konečne zlomil dlhoročnú kliatbu. A rozčeril hladinu takým razantným spôsobom, že sa človek až pýta, prečo je morský vlk so šabľou v zuboch tomu človiečiku v prítmí kina stokrát milší než obstarožný robot či kozatá lovkyňa pokladov. Je to skutočne odraz kvality samotného filmu alebo len syndróm hladu divákov po určitom type príbehu, aký tu už dlho chýbal?
Tento film napísali tí istí srandisti, ktorí dali svetu Aladina a Shreka. Ted Elliot a Terry Rossio sa babrali so scenárom PIRÁTOV KARIBIKU dobrých desať rokov a je to veru vidieť - ani nie tak na dákej vycibrenosti (hoci vytvoriť obstojnú story podľa atrakcie v Disneylande asi nie je med lízať), ako skôr na tom, že ten príbeh má všetko. Aj to, čo by mať nemusel. Zápletka o prekliatom poklade, ktorý posádku lode Čierna perla premení na bandu zombíkov (načo je však bukanierovi nesmrteľnosť, keď si nemôže užiť nič z pozemských slastí, zahŕňajúcich jedlo, ženy a chlast?) je v poriadku. Spojenectvo charizmatického piráta a sympatického mladého šermiara za účelom záchrany jednej sladkej pusinky (zlý kapitán Barbossa si myslí, že práve krv guvernérovej dcéry vypne kliatbu) je tiež fajn. Navyše producent Jerry Bruckheimer už tradične riadne zatriasol mešcom, takže PIRÁTOM KARIBIKU nechýbajú pestré kostýmy, krásne lode, veľké výbuchy a skutočne dobré triky od ILM. Bohužiaľ, tvorcovia akosi zabudli, že aj dobroty treba dávkovať s mierou, v dôsledku čoho išli ku dnu tempo i gradácia. Je tu veľa výborných gagov, ale aj kopec zbytočného tárania a neskoro odstrihnutých dialógov. Niekoľko úžasných bojových scén, ale aj neznesiteľne rozťahané šermiarske súboje. Keby z filmu niekto rozumne vysekal aspoň pol hodinky, bola by z toho skutočne strhujúca plavba. Takto to celé zhruba v dvoch tretinách (po veľkej medzilodnej kanónovej prestrelke) začne strácať vietor a pri finálnej šermovačke už film ťahá kotvu po dne a zachytáva sa o ťažké balvany nudy. Nedá mi nespomenúť toľko zatracovaný Ostrov hrdlorezov, ktorý (keď už nič iného) mal aspoň našliapaný úvod, romantikou a vtipom osolenú zápletku a bombastické vyvrcholenie. PIRÁTI KARIBIKU to majú tiež, ale potom nasleduje ďalšie zapletanie deja (celkom zbytočné) a vyvrcholenie číslo 2, ktoré, bohužiaľ, predchádzajúcej delostreľbe vidličkami nesiaha ani do pol sťažňa. Ťažko s istotou povedať, nakoľko tomu "pomohla" Verbinského réžia, ktorá je bezvýrazná ako pouličná cundra z Tortugy. Nedostatok osobitosti prekvapí hlavne vzhľadom na režisérov predchádzajúci snímok, formálne bezchybný nervák Kruh. Ten zostane v pamäti divákov najmä vďaka hustej atmosfére a štýlovosti celkového stvárnenia. Čosi podobné PIRÁTOM chýba. Nuž ale dobrodružná komédia nie je depresívny horor a treba si asi položiť otázku, či tomuto typu príbehu nesvedčí práve toto až "lucasovsky" obyčajné stvárnenie, oprostené o akékoľvek moderné vizuálne žonglérstvo.
Napriek akýmkoľvek výhradám sa však PIRÁTI KARIBIKU vyznačujú neobyčajne vysokou mierou zábavnosti. A môže za to predovšetkým kapitán Jack Sparrow v podaní neuveriteľne dohabaného Johnnyho Deppa. Ako môžeme súdiť aj z nadšených recenzií na novú rodriguezovku Once Upon A Time In Mexico, Depp je vo vrcholnej forme. Pirátskeho náčelníka stvárnil ako zhúleného rockového bonvivána, vďaka čomu vám túto podarenú figúrku len tak ľahko niečo z mysle nevytesní. Nezáleží na tom, že skutočný morský vlk by tohto afektovaného, ukecaného, akoby stále sfetovaného a rukami lepšie než šabľou šermujúceho panáka prehryzol napoly svojimi poslednými dvomi zhnitými zubami - ide o to, že práve v postave Sparrowa sa odráža vydarené balansovanie filmu medzi poctou žánru a jeho láskyplným parodovaním. Johnny už od úvodného strosko-pristátia v Port Royale kraľuje plátnu tak suverénne, že bez problémov spláchne z paluby i oscarového Geoffreyho Rusha v úlohe Barbossu. Potom už mu stačí povedať len čosi ako "Vitajte v Karibiku!" a divák pred ním padá na kolená. Žiaľ, niektoré scény (vysadenie na ostrove) sú len o tom, aby Johnny zase predviedol niečo srandovného. A ono to srandovné skutočne je, ibaže to nemá s príbehom nič spoločné a minúty pribúdajú a pribúdajú... Depp sa tak stáva spásou i kliatbou filmu - je preň tým, čím oslík pre Shreka. Bez neho by to stálo len za veľmi malú fajku veľmi slabého tabaku.
PIRÁTI KARIBIKU sú však dobrý film. Síce nie až taký dobrý, aký by so všetkými tými možnosťami bol mohol býval byť, ale stále je to kúsok striebra vedľa kúskov zlata na hromade hnoja. Nech už ho obviníme z primárnych prehreškov proti filmovému remeslu, alebo ho budeme velebiť za výpravnú zábavnosť, odpoveď na otázku z prvého odstavca je jednoznačná. Divákom sa začínajú prejedať comicsoví superhrdinovia, spomalení futuristickí čiernoodenci, spermiami explodujúci teenageri či x-té reinkarnácie hrdinov úspešných akčných sérií. Dychtia po poctivom kuse klasického dobrodružstva. Napokon, keď sa rozplynie štipľavý dym z kanónov, na obzore uvidíme najväčšie filmové hity budúcnosti: Posledný samuraj, Alamo, Pán prsteňov: Návrat kráľa, Trója, Van Helsing, Kráľ Artuš, Alexander Veľký... Veru tak, PIRÁTMI tá historicko-dobrodružná hostina iba začala. Boli čímsi ako aperitívom v podobe glgu dobrého karibského rumu. Možno nás trochu striaslo a nezaškodí zahryznúť ten drink kúskom lembasu, ale napokon nám aj tak zostane na tvárach spokojný úsmev.


  Recenzia  
Dátum: 02.12.2003
Autor: kinema.sk
www.kinema.sk
HODNOTENIE:70%
Napíš vlastnú recenziu Réžia
Gore Verbinski
The Ring, The Mexican, The Weather Man
 Scenár
Ted Elliott
Shrek, Godzilla, The Mask of Zorro
Terry Rossio
Godzilla, Little Monsters, Deja Vu
 Hrajú
Johnny Depp
Sleepy Hollow, Charlie and the Chocolate Factory, Platoon
Geoffrey Rush
Finding Nemo, Shakespeare in Love, Munich
Orlando Bloom
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring, The Lord of the Rings: The Two Towers, The Lord of the Rings: The Return of the King
Keira Knightley
Love Actually, King Arthur, Bend It Like Beckham
Jack Davenport
The Talented Mr. Ripley, The Wedding Date, The Bunker
Jonathan Pryce
Brazil, Ronin, Tomorrow Never Dies
Mackenzie Crook
Finding Neverland, The Brothers Grimm, The Merchant of Venice
ďalší >>
  Wallpaper

800x600
1024x768
1280x1024

Všetky tapety k tomuto filmu


  Rebríčky s týmto filmom
Top filmy užívateľov FilmKlubu! (80) issoumaila
S kým by som zašiel na pivo (20) stcharlie
Mojích 26 TOP filmov (26) veternik
All Time Box Office (U.S.) (100) Mat3j
Hudba-duša filmu (15) Sinéad
FILMKLUB a jeho naj herci (12) destroyer
Keď chcem veriť (10) Strašiak
The Best Film Studios (27) Mat3j
Úlohy, ktoré ich urobili nesmrtelnými (25) rose
Moji filmoví chlapi (20) dharma
Návrat hore Parfémy - Knihkupectvo - DVD - Knihy - České knihy  Zoznam filmov - Filmové osobnosti - Členovia
Copyright © 2002 FilmKlub.sk, Všetky práva vyhradené.
Publikovanie alebo dalšie šírenie obsahu serveru FilmKlub.sk je bez písomného suhlasu redakcie zakázané.