Zoznam filmov - Filmové osobnosti - Členovia Zabudol si heslo či nick? | Zaregistruj sa | Prihlás sa | Odkazy | Nastavenia | Moji priatelia  
Home
   Domov  |   Fórum  |   Horor  |   Komédia  |   Thriller  |   Dráma  |   Sci-Fi  |   Fantasy  |   Action  |   Pomoc  |  
Podrobné vyhľadávanie
  DVD Predajňa
  Novinky
  Fórum
  Aktívne diskusie
  Scenáre
  Fotky
  Zoznam Recenzií
  Biografie
  Filmy
  NAJ filmy
  Tapety - Wallpapery
  Kalendár premiér
  Recenzie
  TOP 100
  A-Z index
  Chat
  Linky
  Kinema.sk

HODNOTENIE
Vaše hlasy:
71%
71%
(77 hlasov)
Daj svoj hlas
Tento film si zaslúži:
%

Prispej k tomuto filmu


Iné názvy
  • The 13th Warrior

  • Vikingovia (1999)


  • Eaters of the Dead (1997)

  • Schwarze Nebel (1999)

  • The Thirteenth Warrior

  • The Vikings (1997)

Príbuzné filmy


Fotografie z filmu
Ďalšie fotky... Vikingovia (1999)

  Pridať do filmov, ktoré som videl | ktoré chcem vidieť   

13th Warrior, The
© Buena Vista
Touchstone Pictures

Pridaj plagát
Anglický názov:
„The 13th Warrior“
CZ název:
Vikingové

Fear reigns.

MPAA:  Rated R for bloody battles and carnage.
Produkcia: Buena Vista Touchstone PicturesTitulky k filmu

Chýba tu niečo? Pridajte to!


Kino premiéra(USA): 27.08.1999
Minutáž: 1 hodina, 42 minút
Krajina: USA
Rozpočet:
 $85,000,000 
Žánre: Action, Fantasy, Adventure
Réžia
Michael Crichton, John McTiernan
Scenár
Michael Crichton, William Wisher Jr.
Hrajú
Antonio Banderas, Vladimir Kulich, Daniel Southern, Neil Maffin   [...viac]
Prehľad Recenzie Fotky Trailer Zaujímavosti
   Na tejto strane si môžete prečítať recenzie od naších interných a exerných prispievateľov.
Mladý Ahmed Ibn Fahldal užíva vďaka svojmu prominentnému postaveniu v spoločnosti- dokiaľ sa nezapletie do politicky nebezpečného priateľstva s mladým krásnym dievčaťom. Ako arabský vyslanec preto odcháza do vzdialenej zeme. Stretáva sa so skupinou bojovníkov, ktorí sú na dobyvačnej výprave do severnej zeme Wendol. Je ohromený vikingskými zvykmi, ich barbarskou sexualitou, ignorovaním hygieny a chladnokrvnými ľudskými obeťami bohom... Skepticky sa tvári i na ich popis mystického nepriateľa, ktorý prichádza nečakane z nočnej hmly a odchádza bez stopy. Démon je pre Vikingov tak hrozivý, že sa boja i vysloviť jeho meno. Ahmed zišťuje strašnú pravdu- práve on bol vybraný, aby sa pripojil k dvanástim mužom, ktorí budú bojovať s týmto prízračným nepriateľom ... oficiálny text distribútora.
Zoznam všetkých recenzii
 POŽIERAČI MŔTVYCH
  Recenzia  
Dátum: 03.03.2003
Autor: Ďuro
fantazia.sk
Bol raz jeden Ahmed Ibn Fadlán (ANTONIO BANDERAS), básnik a vzdelanec, ktorý tak dlho hobľoval mladučkú ženu istého bagdadského šľachtica, až ho ten obstarožný humusák s pórovitým nosom nabonzoval kalifovi. Ten Ahmeda okamžite vymenoval za vyslanca v krajinách na severe, čo v praxi znamenalo, že ho poslal do vyhnanstva. Ahmed sa trmácal krajinami Chazarov, Oguzov a Bulharov, až jedného dňa dorazil do tábora Vikingov na brehu rieky Volgy. Zúčastnil sa pohrebu ich náčelníka Wyglifa, bol svedkom voľby nového šéfa - ktorá prebehla tak, že jeden z kandidátov menom Buliwyf (VLADIMIR KULICH) počas pohrebnej hostiny rozsekol svojho soka mečom a potom sa s nimi ožral. Ráno, keď si Vikingovia odbavili rannú hygienu (t.j. všetci sa umyli v jednej a tej istej miske s vodou, pričom nezabudli ani na kloktanie a dôkladné vysmrkanie), dorazila do tábora loď z ďalekého severu. Z nej vystúpil Wulfgar, syn kráľa Rothgara, a v mene svojho otca požiadal Buliwyfa, aby šiel a bránil ich kráľovstvo pred útočníkmi, ktorí "prichádzajú z hmly a nesmú byť pomenovaní". Buliwyf bol kus chlapa, ale do boja s tajomným nebezpečenstvom sa nechcel pustiť len tak. Poprosil o radu starú plesnivú čarodejnicu, ktorá rozhodila veštecké haraburdie a vyhlásila, že zvíťaziť nad tou hrôzou môže iba trinásť vyvolených bojovníkov. Vikingovia sa hlásia ako poslanci do rozpravy, ale je tu jeden problém - trinásty makač nesmie byť Severan. Aj keď - ono to vlastne problém nie je. Je tu predsa učenec Ahmed. Ten síce aj najmenšiemu z Buliwyfových chlapov siaha zhruba po plece, jazdí na štíhlom arabskom plnokrvníkovi, ktorého Vikingovia dobrosrdečne nazývajú "pes", a ťažký meč zo škandinávskej ocele nevládze ani len zdvihnúť, ale veštba je veštba. Hurá na sever!
Na premiéru VIKINGOV sa čakalo dlho, predlho (film bol hotový už v dobe, keď o ňom informovala Fantázia č.4 z mája 1998). Neustále posúvaný dátum uvedenia do kín dával tušiť, že s týmto dielkom nebude všetko celkom v poriadku. A skutočne. Počas nakrúcania došlo k vážnym nezhodám medzi režisérom JOHNOM McTIERNANOM a autorom predlohy MICHAELOM CRICHTONOM. Kvôli tomuto konfliktu McTiernan odišiel z pľacu ešte pred dokončením prác. Crichton potom musel dokrútiť zopár scén (napr. záverečnú bitku) a urobiť konečný zostrih. A na filme to sakramentsky vidno. Niektoré scény sú okýptené ako Rothgarovi poddaní po útoku ľudožrútskych Wendelov, chýba im atmosféra a gradácia, zjavne boli vo filme ponechané len v záujme zachovania elementárnej logiky. Napriek snahe udržať príbeh pokope sú však viaceré motívy iba výkrikmi do tmy a niektoré dôležité postavy (trebárs intrigánsky Rothgarov syn) sa odrazu kamsi stratia a už sa neobjavia. Vďaka Crichtonovmu krutému (a amatérskemu) strihu sa ani nedozvieme nič bližšie o žiadnom z hlavných hrdinov, takže všetci protagonisti sú psychologicky plytkí a bezvýrazní.
Napriek uvedeným výhradám sú Vikingovia obstojný film, ktorý stojí za pozretie. Najmä milovníci drsných historických dobrodružstiev typu Excalibur či Statočné srdce si vychutnajú presvedčivo navodenú dobovú atmosféru. Bitky sú brutálne a odohrávajú sa väčšinou v hmle, daždi a fakľami presvetlenej tme. McTiernan dbal na prirodzené osvetlenie a zámerne zvolil divoko rozpohybovanú kameru a rýchly, zdanlivo chaotický strih. Boje sa tak menia na neprehľadnú zmes krvi, kriku, cvendžania ocele a strachu, čo im výrazne dodáva na autenticite. Ak zvolíte kino s dostatočne veľkým plátnom a dobrým zvukom, budete sa naozaj cítiť ako uprostred nejakej šialenej rúbanice. Výrazné hudobné motívy tieto pocity iba umocňujú.
Ak ste podobne ako ja zaťažení na mýtické príbehy z barbarského ranného stredoveku (tu sa jedná o zaujímavú variáciu eposu o Beowulfovi), Vikingov budete možno chcieť vidieť aj viackrát. Mne je akurát do plaču, keď si pomyslím, aký geniálny film to mohol byť, keby ho nepoškodili pravdepodobne úplne zbytočné spory medzi dvomi tvrdohlavými baranmi.

Napíš vlastnú recenziu Réžia
Michael Crichton
Westworld, Coma, The First Great Train Robbery
John McTiernan
Die Hard, The Hunt for Red October, Predator
 Scenár
Michael Crichton
Jurassic Park, Jurassic Park III, Twister
William Wisher Jr.
Terminator 2: Judgment Day, Exorcist: The Beginning, Dominion: Prequel to the Exorcist
 Hrajú
Antonio Banderas
Shrek 2, Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles, The Mask of Zorro
Tony Curran
Gladiator, Blade II, The League of Extraordinary Gentlemen
Erick Avari
The Mummy, Planet of the Apes, Daredevil
Diane Venora
Heat, The Insider, Romeo + Juliet
Vladimir Kulich
Firestorm, Necronomicon, Pandora's Clock
ďalší >>
  Wallpaper

1024x768

Všetky tapety k tomuto filmu


  Rebríčky s týmto filmom
Najlepšie historické filmy a seriály - do roku 1900 (22) Revanx
Mojích 30 TOP filmov (30) dostick
Naozaj dobré filmy. (21) dostick
Mojich Top 15 historických filmov (15) ABBAManiac
Moja "nie velka" filmova zbierka (30) Martinula
TOP 10 prepadááky (10) jules
super akcia (14) maries
Vsetky moje filmecky... (255) delir
Moje najlepsie historicke filmy (7) Bžunda
V názve dejepis (13) Filmuška66
Návrat hore Parfémy - Knihkupectvo - DVD - Knihy - České knihy  Zoznam filmov - Filmové osobnosti - Členovia
Copyright © 2002 FilmKlub.sk, Všetky práva vyhradené.
Publikovanie alebo dalšie šírenie obsahu serveru FilmKlub.sk je bez písomného suhlasu redakcie zakázané.