Zoznam filmov - Filmové osobnosti - Členovia Zabudol si heslo či nick? | Zaregistruj sa | Prihlás sa | Odkazy | Nastavenia | Moji priatelia  
Home
   Domov  |   Fórum  |   Horor  |   Komédia  |   Thriller  |   Dráma  |   Sci-Fi  |   Fantasy  |   Action  |   Pomoc  |  
Podrobné vyhľadávanie
  DVD Predajňa
  Novinky
  Fórum
  Aktívne diskusie
  Scenáre
  Fotky
  Zoznam Recenzií
  Biografie
  Filmy
  NAJ filmy
  Tapety - Wallpapery
  Kalendár premiér
  Recenzie
  TOP 100
  A-Z index
  Chat
  Linky
  Kinema.sk

HODNOTENIE
Vaše hlasy:
72%
72%
(67 hlasov)
Daj svoj hlas
Tento film si zaslúži:
%

  Oficiálna webstránka:
www.thegiftmovie.com...

Prispej k tomuto filmu


Iné názvy
  • The Gift (2000)Príbuzné filmy


Fotografie z filmu
Ďalšie fotky... Takmer dokonalý zločin (2000)

  Pridať do filmov, ktoré som videl | ktoré chcem vidieť   

Gift, The
© Alphaville
Lakeshore Entertainment
Paramount Classics
Zobraziť všetky plagáty
Pridaj plagát
Anglický názov:
„The Gift“
CZ název:
Téměř dokonalý zločin
Pôvodný názov: Gift, The
Bola to perfektná vražda… Bohužiaľ niekto to všetko videl.

The only witness to the crime was not even there

MPAA:  Rated R for violence, language, and sexuality/nudity.
Produkcia: Alphaville Lakeshore Entertainment Paramount ClassicsTitulky k filmu

Chýba tu niečo? Pridajte to!


Kino premiéra(SK): 8.11.2001
Kino premiéra(USA): 20.12.2000
Minutáž: 1 hodina, 52 minút
Krajina: USA
Rozpočet:
 $10,000,000 
Žánre: Mystery, Thriller, Drama, Horror
Réžia
Sam Raimi
Scenár
Billy Bob Thornton, Tom Epperson
Hrajú
Cate Blanchett, Giovanni Ribisi, Keanu Reeves, Katie Holmes, Greg Kinnear   [...viac]
Prehľad Recenzie Fotky Trailer Zaujímavosti
   Na tejto strane si môžete prečítať recenzie od naších interných a exerných prispievateľov.
Nedávno ovdovelá Annie Wilson žije so svojimi tromi deťmi v malom meste v Georgii. Medzi susedmi je známa tým, že zdedila po babičke schopnosť vidieť do budúcnosti a taktiež vie vykladať karty. Kto by nechcel vedieť, čo ho čaká? Plynutie času s občasným výletom do budúcnosti v malom meste pretrhne vražda Jessiky Kingovej, bohatej nymfomanky, ktorú nájdu uškrtenú neďaleko rybníka. Prvým podozrivým je násilnícky rasista Donnie, ktorý tyranizuje svoju ženu. Annie jej už dlho radí, aby od neho odišla. Podozrivých pribúda. Je vrahom Jessikin milenec David? Alebo Buddy, ktorý bol ako dieťa sexuálne zneužívaný? A či snáď Valéria, ktorá vedela o napätom erotickom vzťahu svojho muža k zavraždenej? Napomôžu zvláštne schopnosti k vyjasneniu prípadu? oficiálny text distribútora.
Zoznam všetkých recenzii
 TAKMER DOKONALÝ FILM
  Recenzia  
Dátum: 03.03.2003
Autor: Ďuro
fantazia.sk
HODNOTENIE:80%
Keď sa kultového režiséra Sama Raimiho (trilógia Evil Dead, Darkman) v čase uvedenia jeho westernu Rýchly a mŕtvy spýtali, či definitívne skončil s horormi, razantne pokrútil hlavou. Zároveň však upresnil, že jeho návrat k rodnému žánru už nebude o litroch krvi, ale zato bude veľmi, veľmi strašidelný. Ubehlo pár rokov a máme tu TAKMER DOKONALÝ ZLOČIN (pôvodný názov The Gift, teda Dar, či skôr Schopnosť alebo Nadanie). Je to horor, v ktorom nie sú litre krvi, ale zato je veľmi, veľmi strašidelný.
Byť vdovou s tromi deťmi na krku nie je žiadna sranda. Annie Wilsonová prišla o manžela pri tragickej nehode a teraz sa musí obracať, ako len vie. Zdroj obživy má prakticky jediný - sú ním jej jasnovidecké schopnosti. Niekto jej za prečítanie budúcnosti z kariet spojené s radou hodnou skúseného psychológa prinesie koláč, iný košík plný broskýň, ďalší (ako napríklad psychicky narušený Buddy z neďalekej pumpy) jej zadarmo urobí drobné opravy na starej drgajzni prezývanej auto. Nie je to ľahký život, ale Annie túto situáciu (snáď s výnimkou zlyhávajúcej komunikácie s najstarším synom Mikeom) zvláda pomerne dobre. Jedného dňa sa však vďaka svojej pravidelnej zákazníčke Valérii dostane do konfliktu s jej primitívnym násilníckym manželom Donniem. Ten Annie obviní z čarodejníctva a prisluhovania Satanovi, ba dokonca vnikne do jej domu a robí výhražné ksichty na jej deti. K tomu sa navyše pridá prípad záhadne zmiznutej dcéry miestneho papaláša. Šerif si nevie dať rady, a keďže vyskúšať treba všetko, poprosí Annie, či by dievča nevedela nájsť pomocou svojich nadprirodzených schopností. Annie začína mať hrôzostrašné vízie a zisťuje, že všetko okolo nej je nejakým spôsobom spojené s ohavnou vraždou...
Už je vám asi jasné, že ostatný film Sama Raimiho nepatrí k tým, v ktorých chlap už po troch minútach odreže svojej snúbenici hlavu motorovou pílou. Veru nie. Režisér vás do rybníka hrôzy nehodí hneď, ale bude vás doňho ponárať pekne pomaličky, aby vás nakoniec nechal zúfalo sa zmietať v temných, studených hlbinách, kde sa márne budete pokúšať lapiť dych. TAKMER DOKONALÝ ZLOČIN vyniká precízne kumulovaným napätím, od ľahkých zimomriavok cez nepokojné poposedávanie až po okamihy, kedy skutočne povoľujú zvierače. Raimiho réžia je sústredená, veľmi dospelo z pozadia slúži príbehu a tradičné hororové finty (napr. tušenie prichádzajúceho zla zobrazené nájazdom na tvár hrdinky, závanom vetra vo vlasoch a zhasínajúcimi sviečkami) používa a kombinuje novým, originálnym spôsobom. Nechýbajú pravdaže ani osvedčené raimiovské detaily a nezvyčajné uhly pohľadu, ale sú používané veľmi striedmo, s citom. To všetko má za následok, že sa budete báť ako už dávno nie. A "ľakačky" sú také účinné, že treba celkom vážne varovať divákov so slabším srdcom. Raimi je jednoducho vo vynikajúcej forme a na jeho Spider-mana sa nemožno netešiť.
Samova réžia ako taká by samozrejme nefungovala bez dvoch dôležitých opôr. Tou prvou je scenár, ktorého autorom je scenárista, herec, režisér a manžel Angeliny Jolie Billy Bob Thornton. S Raimim nespolupracovali prvý krát, ich predchádzajúci projekt Jednoduchý plán (cez Vianoce uviedla TVMA) to právom dotiahol až na nomináciu na Oscara za najlepší scenár. TAKMER DOKONALÝ ZLOČIN nie je o nič horší, hlavne v prvej hodine. Skratkovito, a pritom veľmi presne načrtnuté vzťahy a charaktery postáv, úderné dialógy bez jediného zbytočného slova - klobúk dolu, Billy. V závere to bohužiaľ trošku škrípe, keď rozuzlenie uhádnete dobrých 10 minút pred hlavnou hrdinkou a budete prevracať oči, ako môže byť taká hlúpa, že to nechápe - ale to je len drobná vada na kráse, po ktorej vám navyše zlepší chuť prekvapivé "zaklincovanie" v úplnom závere.
Druhou, ešte výraznejšou Raimiho oporou sú herecké výkony. A tie sú bez výnimky vynikajúce. V obsadení, ktoré má oscarovské parametre, skoro nenájdete neznámu tvár a už vôbec nie slabý článok. Cate Blanchett je v úlohe Annie taká presvedčivá, že si ju už po minútke prestanete predstavovať so špicatými ušami a naplno ju vezmete ako obyčajnú, tenisky a tepláky obľubujúcu žienku odkiaľsi z amerického zapadákova (pričom vám ale neunikne očividný fakt, že jej zadok a nohy nemajú konkurenciu v okruhu desiatich svetelných rokov). Giovanni Ribisi ako traumatizovaný Buddy dokazuje, že patrí medzi najtalentovanejších predstaviteľov mladej hereckej generácie. A nemožno nespomenúť Keanu Reevesa v úlohe vrcholne nesympatického "sedláka" Donnieho, Hilary Swank ako jeho permanentne omonoklovanú ženu či Katie Holmes v takmer dvojúlohe vyškerenej miestnej radodajky a neskôr poriadne odpornej mŕtvoly.
TAKMER DOKONALÝ ZLOČIN je nenápadný, skoro nepovšimnutý, ale zato kritikmi a vernými raimiovskými fanúšikmi vysoko vyzdvihovaný horor. Horor, ktorý sa v mnohom (minimálne v kvalite réžie a hereckých výkonov) vyrovná Shyamalanovmu Šiestemu zmyslu či Zemeckisovmu Pod povrchom. Horor, ktorý naznačuje, že maskovaným vrahom a vrieskajúcim teenagerom konečne zvoní do hrobu (R.I.P., pankharti!) a nadchádza čas inteligentne a netradične vyvolávaného filmového strachu. Tento Dar by ste rozhodne nemali nechať nerozbalený.


  Recenzia  
Dátum: 08.05.2003
Autor: Pomo
pomo.sk
HODNOTENIE:80%
Annie Wilsonová (Cate Blanchettová) je citlivá ovdovelá žena s tromi deťmi. Žije v malom južanskom mestečku a pre svoje okolie je známa predovšetkým schopnosťou veštiť z kariet. Susedke Valerie (Hilary Swanková) pomáha riešiť neľahkú situáciu s jej násilníckym manželom Donniem (Keanu Reeves), pre mladého a z detstva straumatizovaného Buddyho (Giovanni Ribisi) je neoficiálnou terapeutkou a jedinou skutočnou kamarátkou a pre sympatického Wayna (Greg Kinnear) je... jediným človekom, ktorý môže „nájsť“ jeho štyri dni nezvestnú snúbenicu Jessicu (Katie Holmesová). Keď ju však jej schopnosti privedú na miesto, kde leží telo zavraždenej, nielenže sa každý v jej okruhu stáva podozrivým, dostáva sa aj ona sama do obrovského nebezpečenstva.
Sam Raimi, tvorca kultového krváku Smrteľné zlo (u nás tiež známy pod názvom Lesný duch, prípadne v originále The Evil Dead) pred pár rokmi prehlásil, že by chcel nakrútiť film, v ktorom by nepretiekla ani kvapka krvi, no pri ktorom by diváci strachom nedýchali. Chcel nakrútiť hororový thriller v hitchcockovskom duchu, postavený výhradne na tajuplnej atmosfére a strachu z nevideného. A keď mu Billy Bob Thornton (Oscar za scenár k Smrtiacemu bumerangu) a Tom Epperson dohodili scenár Takmer dokonalého zločinu, uvedomil si, že má dosiahnutie svojho sna na dosah ruky. Za smiešny rozpočet 10 miliónov dolárov (!) naň zlákal prvotriedne herecké obsadenie a so slovami „moc na tom nezarobíte, ale nakoniec budete na seba hrdí“ ich nahnal do sychravej atmosféry súčasného amerického južanského vidieka.
Napíš vlastnú recenziu Réžia
Sam Raimi
Spider-Man, Spider-Man 2, Army of Darkness
 Scenár
Billy Bob Thornton
A Family Thing, Camouflage, Armageddon
Tom Epperson
One False Move, A Family Thing, Don't Look Back
 Hrajú
Cate Blanchett
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring, The Lord of the Rings: The Two Towers, The Lord of the Rings: The Return of the King
Giovanni Ribisi
Saving Private Ryan, Lost in Translation, Gone in Sixty Seconds
Keanu Reeves
The Matrix, The Matrix Reloaded, The Matrix Revolutions
Katie Holmes
Batman Begins, Phone Booth, Go
Greg Kinnear
As Good as It Gets, You've Got Mail, We Were Soldiers
Hilary Swank
Million Dollar Baby, Insomnia, Boys Don't Cry
Michael Jeter
The Green Mile, Jurassic Park III, Fear and Loathing in Las Vegas
ďalší >>

  Rebríčky s týmto filmom
Cate Blanchett, "ta čo nepochádza z tejto planéty" (12) Yavanna
Tí tak trochu iní (15) Yavanna
Hudba-duša filmu (15) Sinéad
gut filmy (51) mika
pre mnňa naljlepšie herečky... (15) greenmist
Moje DVD (26) blsho
my favourite movies (25) JanGabriel
Greg Kinnear (18) nikavero
Keanu Revees naj! (12) 88gogo
Najväčšie prekvapenie na koci (11) Filmuška66
Návrat hore Parfémy - Knihkupectvo - DVD - Knihy - České knihy  Zoznam filmov - Filmové osobnosti - Členovia
Copyright © 2002 FilmKlub.sk, Všetky práva vyhradené.
Publikovanie alebo dalšie šírenie obsahu serveru FilmKlub.sk je bez písomného suhlasu redakcie zakázané.