Zoznam filmov - Filmové osobnosti - Členovia Zabudol si heslo či nick? | Zaregistruj sa | Prihlás sa | Odkazy | Nastavenia | Moji priatelia  
Home
   Domov  |   Fórum  |   Horor  |   Komédia  |   Thriller  |   Dráma  |   Sci-Fi  |   Fantasy  |   Action  |   Pomoc  |  
Podrobné vyhľadávanie
  DVD Predajňa
  Novinky
  Fórum
  Aktívne diskusie
  Scenáre
  Fotky
  Zoznam Recenzií
  Biografie
  Filmy
  NAJ filmy
  Tapety - Wallpapery
  Kalendár premiér
  Recenzie
  TOP 100
  A-Z index
  Chat
  Linky
  Kinema.sk

HODNOTENIE
Vaše hlasy:
73%
73%
(117 hlasov)
Daj svoj hlas
Tento film si zaslúži:
%

  Oficiálna webstránka:
www.deathiscoming.co...

Prispej k tomuto filmu


Iné názvy
  • Final Destination (2000)


  • Flight 180

Príbuzné filmy


Fotografie z filmu
Ďalšie fotky... Nezvratný osud (2000)

  Pridať do filmov, ktoré som videl | ktoré chcem vidieť   

Zobraziť všetky plagáty
Pridaj plagát
Anglický názov:
„Final Destination“
CZ název:
Nezvratný osud

Most people have dreams. For Alex, this is real.

MPAA:  Rated R for violence and terror, and for language.

Titulky k filmu

Chýba tu niečo? Pridajte to!


Kino premiéra(SK): 19.10.2000
Kino premiéra(USA): 17.03.2000
Minutáž: 1 hodina, 38 minút
Krajina: USA
Rozpočet:
 $23,000,000 
Žánre: Fantasy, Mystery, Thriller, Horror
Réžia
James Wong
Scenár
Jeffrey Reddick, Glen Morgan
Hrajú
Devon Sawa, Ali Larter, Kerr Smith, Tony Todd, Kristen Cloke   [...viac]
Prehľad Recenzie Fotky Trailer Zaujímavosti
   Na tejto strane si môžete prečítať recenzie od naších interných a exerných prispievateľov.
Alex má letieť so svojou triedou na výlet do Paríža. Tesne pred odletom má predtuchu, že lietadlo havaruje. Snaží sa dostať von, až je nakoniec so zopár spolužiakmi a učiteľkou vysadený z lietadla, ktoré po štarte naozaj vybuchne. Zdá sa, že unikli osudu.
Zoznam všetkých recenzii
 SMRTKA SO ZMYSLOM PRE HUMOR
  Recenzia  
Dátum: 03.03.2003
Autor: Ďuro
fantazia.sk
HODNOTENIE:80%
Paráda! Keď som si už myslel, že najpopulárnejší subžáner hororu zvaný "teenagerská vyvražďovačka" uviazne na plytčine nezáživných pokračovaní Vreskotu, Temnej legendy či Tajomstva vlaňajšieho leta a pomaly opäť vyjde z módy, prišli doktori James Wong a Glen Morgan (produkcia Aktov X, Milénia a Vesmíru bez hraníc) a napojili umierajúceho pacienta na infúziu so spoľahlivým životabudičom známym ako "Originalita". To spolu s prísľubom, že už o pár riadkov nižšie si budete môcť vychutnať ďalšiu z mojich geniálnych myšlienok, robí túto recenziu nesmierne zaujímavou, takže s chuťou čítajte ďalej!
Nebudem to naťahovať a rovno vám bonznem, v čom je scenár Glena Morgana (vycibril ho spolu s Wongom a Jeffreym Reddickom) taký prevratný. Najviac asi zarazí, že tento príbeh sa v pohode zaobišiel bez ošúchanej schémy s maskovaným vrahom a šokujúcim záverečným odhalením. Áno, totožnosť krvilačného šialenca poznáte už od začiatku. Ak si myslíte, že čosi také musí byť nuda, ste na velikánskom omyle. Takýto napínavý (a pritom veľmi zábavný) horor tu už dávno nebol. Dôvod je jednoduchý - zabiják v NEZVRATNOM OSUDE je neporaziteľný a niet pred ním úniku. Je to totiž samotná Smrť! Dlhé roky asistovala všetkým tým Michaelom a Jasonom pri likvidovaní celých zástupov amerických dorastencov, no teraz sa konečne naštvala a povedala si, že nastal čas vystúpiť z tieňa tých babrákov a predviesť im, ako to robí skutočný profík. A divák len vyvaľuje oči - takého vynaliezavého a nemilosrdného vraha sme tu asi ešte nemali.
Stádočko amerických študentov sa spolu so svojimi učiteľmi chystá na výlet do Paríža. Ešte na letisku má však jeden z nich, Alex, hrôzostrašný sen (alebo jasnozrivú víziu?) o tom, že lietadlo krátko po štarte exploduje. Začne hysterčiť a panikáriť, v dôsledku čoho je spolu s niekoľkými spolužiakmi a učiteľkou vykázaný z lietadla a nútený počkať si na ďalší let. Lenže čo čert (respektíve Osud) nechce, obrovský stroj skutočne hneď po vzlietnutí zachvátia plamene a záliv blízko letiska je raz-dva plný trosiek a upečených pasažierov (vrátane roztomilého kojenca). Alexovi sa teda podarilo prekabátiť Smrť. Nemusím vám ale vravieť, že ona nad tým nemávne svojou kostnatou rukou a snaží sa dať veci do poriadku. Osud je totiž skutočne nezvratný a tak tí, čo vystúpili z lietadla, začnú jeden po druhom umierať za veľmi čudesných okolností. Alex sa urputne snaží prísť na to, ako by Smrť znovu dobehol a vyhol sa ostriu onej zlopovestnej kosy. A musí na to prísť skôr, než bude na rade.
Originálny scenár spolu s remeselne dokonalou réžiou Jamesa Wonga robia z NEZVRATNÉHO OSUDU superzábavnú lahôdku pre hororových znalcov a nervydrásajúci zážitok pre bežného diváka. Všetky úmrtia sú veľmi originálne a pritom zámerne nepravdepodobné, aby vynikla myšlienka, že keď sa vás sama Smrť rozhodne poslať pod fialky, môže vám byť osudná každá zanedbaná maličkosť. Napríklad stačí stáť pri železničnej trati práve vo chvíli, keď uháňajúci rýchlik jedným kolesom zachytí a vymrští kus plechu povaľujúci sa medzi koľajnicami. A viac vám neprezradím, bežte do kina a zažite to napätie a paľbu prekvapení na vlastnej koži. Za seba musím povedať, že v ten večer, keď som film videl, pre istotu som zo steny nad svojou posteľou zložil obojručný meč, moju trofej zo súťaže O najlepšiu fantasy. Veď čo ak sa jeden klinček uvoľní...
NEZVRATNÉMU OSUDU možno vytknúť snáď iba síce efektný, ale príliš chaoticky zostrihaný "súboj" s odtrhnutým elektrickým káblom. Takisto obsadenie je vyberané viac podľa vizáže než podľa hereckých schopností, ale na to sme si už pri tejto sorte filmov zvykli a navyše to má nezanedbateľnú výhodu: keďže je väčšina hercov pre diváka celkom neznáma, nemôže si dopredu rozvrhnúť, kto to vlastne prežije a kto nie (a prežije to vôbec niekto?). Známou tvárou je tu iba pani učiteľka v podaní Kristen Cloke (podozrievam ju, že je strúhadlom pre ceruzku jedného z dvojice tvorcov, pretože hrala vo všetkých vyššie menovaných seriáloch, určite si ju pamätáte ako Laru z Milénia či členku posádky hviezdoletu vo Vesmíre bez hraníc). A čestný štek sa ušiel Tonymu "Candymanovi" Toddovi, ktorý hrá podozrivého zriadenca márnice, fundovaného odborníka v problematike Smrti a Osudu. Keď hrdinom na rozlúčku povie "Čoskoro dovidenia!", aj blbec pochopí, že "pán Smrť" nemusí vyzerať len ako kostra so vzdialenými modrými svetielkami v prázdnych očných jamkách.
Ale vy už isto čakáte na sľúbenú geniálnu myšlienku. Ktosi múdry povedal, že všetky náboženstvá vznikli len preto, aby sa ľudia nejako vyrovnali s pomyslením na smrť. Ja sa odvážim tvrdiť, že v dnešnej bezbožnej dobe túto úlohu na seba do značnej miery vzali všemožné horory a iné krváky - no povedzte, nezačali sme vďaka prorokom ako Peter Jackson či Quentin Tarantino považovať smrť za tú najzábavnejšiu vec na svete? I NEZVRATNÝ OSUD je toho jasným dôkazom. Napriek bezútešnej zápletke neodídete z kina s ťažkou depkou, lež s úsmevom na tvári a na záverečnej pointe v duchu tvrdenia "smrti nikto z nás neunikne, nech robíme čokoľvek" sa budete smiať ešte tri dni. Nie je to úžasné?
Napíš vlastnú recenziu Réžia
James Wong
The One, Final Destination 3, The X Files
 Scenár
Jeffrey Reddick
Final Destination 2, Return to Cabin by the Lake, Day of the Dead
Glen Morgan
The One, Final Destination 3, The Boys Next Door
 Hrajú
Devon Sawa
Idle Hands, Now and Then, SLC Punk!
Ali Larter
Jay and Silent Bob Strike Back, Legally Blonde, Final Destination 2
Kerr Smith
The Forsaken, Cruel Intentions 3, Pressure
Tony Todd
The Rock, Platoon, The Crow
Seann William Scott
American Pie, Jay and Silent Bob Strike Back, American Pie 2
Daniel Roebuck
The Fugitive, Bubba Ho-tep, U.S. Marshals
Amanda Detmer
The Majestic, Saving Silverman, Boys and Girls
ďalší >>
  Wallpaper

1024x768

Všetky tapety k tomuto filmu


  Rebríčky s týmto filmom
(pre mňa) najdrastickejšie okamihy... (10) osemsedem
TOP filmy (12) blsho
CooL horory, ktoré ma "žrali" (12) ivettstar
Preco sa to stalo? (10) oblHis
Čo by som nexcel... (12) Suteren
Horory, na ktoré sa nezabúda (25) elizabeth
Mojích 30 TOP filmov (30) FEFE
Horory, tak ako som ich začala pozerať... (22) alansova
Strach a hrôza, nám klope na dvere! Pustíme ju ďalej? (20) T2-maximus
Moje horory... (13) Dianita
Návrat hore Parfémy - Knihkupectvo - DVD - Knihy - České knihy  Zoznam filmov - Filmové osobnosti - Členovia
Copyright © 2002 FilmKlub.sk, Všetky práva vyhradené.
Publikovanie alebo dalšie šírenie obsahu serveru FilmKlub.sk je bez písomného suhlasu redakcie zakázané.