Zoznam filmov - Filmové osobnosti - Členovia Zabudol si heslo či nick? | Zaregistruj sa | Prihlás sa | Odkazy | Nastavenia | Moji priatelia  
Home
   Domov  |   Fórum  |   Horor  |   Komédia  |   Thriller  |   Dráma  |   Sci-Fi  |   Fantasy  |   Action  |   Pomoc  |  
Podrobné vyhľadávanie
  DVD Predajňa
  Novinky
  Fórum
  Aktívne diskusie
  Scenáre
  Fotky
  Zoznam Recenzií
  Biografie
  Filmy
  NAJ filmy
  Tapety - Wallpapery
  Kalendár premiér
  Recenzie
  TOP 100
  A-Z index
  Chat
  Linky
  Kinema.sk

Duchovia (1997)

<< Naspäť k filmu


  Recenzia k filmu Duchovia (1997) od užívateľa nikigordonlevitt


navrátilí duchovia..

Recenzia čitateľa nikigordonlevitt - iné recenzie tohoto čitateľa
[pred 11. rokmi]

Seriál Duchovia patrí do dnešných dní spolu so Zborovňou a Silvánovcami k seriálom slovenskej produkcie, ktorý sa vysielal najdlhšie, teda de facto, mal najviac častí..
Duchovia vznikali pod taktovkou scenáristu Mareka Orela, režiséra Vlada Fishera a kameramana Zoltána Weigla od roku 1997 kedy sa natáčala prvá séria, až do roku 2002 kedy sa skončila druhá séria. Duchov a Zborovne sa zhostila istá dovtedy neznáma produkčná spoločnosť a stala sa priekopníkom seriálového zastúpenia na televíznom trhu 90tych rokov.
Dej je jednoduchý no dostatočne zamotaný na to, aby sa dal rozvíjať do rôznych, či už banálnych, alebo "vážnych" situácií.. Rodinka Pačmagovcov, inak priemerná švihnutá rodina scenáristovej hlavy, sa z dlhej chvíľe, a za výdatnej pomoci dcérenky Vikiny, rozhodne vyvolávať duchov.. A tak sa z mesta duchov - Duchny sťahuje rodinka zosnulých Pačmagovcov:
- brat hlavy rodiny Viktora - strýko Vilhém (Marián Zednikovič), ktorý o svoj život prišiel viac-menej nešťastnou náhodou pri jeho obvyklých pokusoch s chémiou a večným životom. Vilhémov charakter bol najviac prepracovaný, ponúkal široké spektrum vyhratia sa, ukázať komickosť v plnej sile ale nie absurdnosť. Dovolím si tvrdiť, že nebyť Mariána, možno by táto postava ani nedosiahla tento rozmer.
- Viktorova mama - babka Viola (Naďa Kotršová), bývalá poštárka, razítkuje čo jej príde pod ruku a kradne poštu súčasnej poštárke, ktorá sa ide nervovo zrútiť. Súčasná poštárka má silnú tendenciu pripomínať Katarínu Kolníkovú a jej dialekt.. neviem v rámci čoho mal tento akcent byť, no pôsobil vysoko ironicky ba až jednoducho a bol bezúčelový.
- mama mamy rodiny Pačmagovcov Valérie - babka Kvetka (Mária Kráľovičová), bývalá hviezda strieborného plátna. Manierová herečka s vlastnými potrebami ako sú skrášľovacie zariadenia, divadelné kostýmy..
- Valériin otec - dedko Vendelín (Ľudovít Moravčík), bývalý výrobca matriošiek (jeden z popredných), stará škola, ktorý si len s námahou pripustil svoju smrť, väčšinou pokazí čo sa dá a potom to ostatní duchovia musia naprávať.
A ešte tu máme jedného protagonistu zo sveta Duchny - SUPERducha (Miro Noga), ktorý je prezidentom sveta duchov a chce doniesť štvoricu takzvaných utečencov dostať späť. Noga tu stvárnil dvojrolu - hral aj superduchovho brata Ľuda, dobrého vyslanca žijúcej časti sveta, bizardnú postavičku čudáka prvej triedy, ktorý vidí duchov.
Apropo.. vidieť duchov. To nie je len tak. Na tento akt musíte popíjať odvar zo špeciálnych byliniek a z rodiny Pačmagovcov tak činí len jeden jej člen a to, syn Walter. Dvojité W v jeho mene učiní hotový zázrak a je veľmi potrebné..
Ďalšími zo stabilných postáv sú už samotný žijúci Pačmagovci:
- otec rodiny Viktor (Ján Kroner), výrobca idiotských reklám na objednávku, väčšinou sa neujme ani jedna, ale Viktorovi to nijako zvlášť nevadí. Svoje fóriky väčšinou skúša aj na ostatných členoch rodiny a teda má tendenciu pripomínať blbca prvej triedy aj s potrebným úškrnom na tvári. Len málokedy je vážny a to privádza do zúfalstva jeho ženu..
- mama rodiny Valéria (Zdena Studenková), vlastní obchod s keramikou, doma tieto postavičky aj vyrába vo svojom ateliére, kde trávi väčšinu času dňa.
- najstaršia dcéra Vanda (Dana Dinková), študentka herectva.. K tejto postave ako aj herečke mám veľké výhrady.. Dana Dinková tu nepredvádza práve najlepší výkon, jej postava Vandy sa pod jej taktovkou nijakým spôsobom nerozvíja a je tu takzvane prebytočná.
- mladšia dcéra Vikina (Zuzana Haasová), študentka bližšie nešpecifikovanej strednej školy, milovníčka metalu a "hry" na gitaru.. Je prototypom puberťáčky.
- syn Walter (Filip Tůma) študent ?? Nikto nevie čo Walter vlastne robí, väčšinu času sa zapodieva okultistickými záležitosťami, jediný z rodiny vidí vyvolaných duchov, komunikuje s nimi, čo ho privádza do prekerných situácií a má za úlohu pomôcť im zostať vo svete živých.
- a posledný žijúci starší člen rodiny dedko Vendelín, otec Viktora (Ivan Krivosudský), dedko na dôchodku, väčšinu času si nič nevšíma, no zato jeho žena, babka Viola, ho rada provokuje aj po smrti..
Možno ste si všimli zvláštne prepojenia duchov so žijúcimi členmi rodiny a vytvorenie dvojíc: Vilhém-Walter (záujem v nadprirodzene); Kvetka-Vanda (herectvo); Vendelín-Valéria (keramika). Preto niet pochýb, že duchovia sa budú motať práve okolo svojich bývalých zručností a kaziť čo sa dá..
Musím povedať, že seriál Duchovia mám nesmierne rada.. i keď ma niektoré veci v ňom vedeli a vedia vyslovene nasrať, stále ostáva na prvom mieste v pôvodných slovenských seriáloch. K plusom radím aj spevavú ústrednú pieseň "Dunudunu duchovia samý plač a samý žiaľ, dunudunu duchovia báť sa ich či mať ich rád?" ktorú naspieval Richard Muller s príznačným duchovným temnom v hlase.
Taktiež kostýmy a hranice medzi živým/mŕtvym sú do detailu vystihnuté. Duchovia celí v bielom, vlasy, šaty, tvár.. a živí vo svetlých farbách, nech je hneď jasné kto je kto. Minimum použitých vizuálnych efektov len podčiarkuje autentičnosť a poháňa hercov podať čo najlepší výkon. Čo viac dodať? Duchovia poskytujú vo viac než 30 častiach skvelú zábavu.  Reakcie na recenziu
miso_misoun
Nový člen


Bratislava - Petržalka
Príspevkov: 0
    pred 9. rokmi (2009-10-15 21:33:07)
prosim helppppp


miso_misoun
Nový člen


Bratislava - Petržalka
Príspevkov: 0
    pred 9. rokmi (2009-10-15 21:31:08)
ja newiem prosim powecte mi aspon nazow us som ju hladal uplne wsade a nikto onej nic newie ..welmi bi mi pomohlo kebi ste mi ju poslali..abo aspon ten nazow staci..prosim..surne


miso_misoun
Nový člen


Bratislava - Petržalka
Príspevkov: 0
    pred 9. rokmi (2009-10-15 21:29:46)
ahooooj prosim newiete ako sa wola ta pesnicka pripadne ze bi ste mi ju poslali na mickey8@azet.sk abo cosi prosiim strasne sa mi paci wiete ta 0pesnicka uplne na zaciatku co spiewa riso muller prosim ako sa wola alebo


_SLiVeR_

KarmaRank: 1Príspevkov: 547
    pred 11. rokmi (2008-04-13 22:01:40)
nikki lasque :}

tak zas o rok sa tes na organizmus :}
netrebalo skocit na teba ozivovat? ;}


AUDI

KarmaRank: 9Trnava
Príspevkov: 2761
    pred 11. rokmi (2008-04-10 22:23:02)

tunáak sa moc do diskusie nezapojím, keďže tento seriál som v živote nevidel a dokonca o ňom počujem (čítam) prvýkrát...ale ako recenzia je to kvalitné a dobre takže zase +0,05


nikigordonlevitt

KarmaRank: 10Bratislava - Staré Mesto
Príspevkov: 644
    pred 11. rokmi (2008-04-10 19:38:19)

Yao - vďaka za názor..
mczemak - ale neboli až tak dávno minulé tie časy... vlani to reprízovali :)

SLIVČO!!!!!!!! ty hovado sprosté :D Ja som si už myslela že je s tebou nadobro koniec! To nemôžeš takto, že sa neozveš pol roka! (som prekonala malý infarkt keď som videla koment od teba ;) )


_SLiVeR_

KarmaRank: 1Príspevkov: 547
    pred 11. rokmi (2008-04-10 18:48:22)
bububu :}

du du duchovia...


mczemak

KarmaRank: 10Prievidza
Príspevkov: 2748
    pred 11. rokmi (2008-04-10 14:10:47)
ach jaj zaspominal som si..:D

na vek davno minuly..:D za recku ako vzdy +5/ako skoro vzdy..:D/


mczemak

KarmaRank: 10Prievidza
Príspevkov: 2748
    pred 11. rokmi (2008-04-10 14:10:28)
ach jaj zaspominal som si..:D


Yaonee

KarmaRank: 7Banská Štiavnica
Príspevkov: 269
    pred 11. rokmi (2008-04-09 15:40:44)

nepáči sa mi jadro textu - je krásne informatívne, ale akosi nezapadá do celého kontextu. Možno by nezaškodilo pohrať sa s ním, spraviť z toho všetkého plynulý text bez odrážok, niekedy skresať isté informácie, aby sa dodal priestor vlastnému názoru.

Dva odseky sú podľa mňa na tak pekne rozohratý text primálo... jo, ale i tak to máš za +5 pretože sa mi páči tvoj zmysel pre humor. Pekne to oživilo čítanie, ďakujem :3


nikigordonlevitt

KarmaRank: 10Bratislava - Staré Mesto
Príspevkov: 644
    pred 11. rokmi (2008-04-09 14:21:48)

Tie novodobé nerátam, píšem o seriáloch rokov 90tych.. Ale áno, Mafstory obidva menované "prešťal"..
No nehovorila som ti, že ich použijem? :P Ale nebolo to náročky.. proste tam byť museli.


sydney_fox

KarmaRank: 10Bratislava - Staré Mesto
Príspevkov: 502
    pred 11. rokmi (2008-04-09 14:18:46)

Čo sa mi to marí, že v najnovšej ETV je správa o tom, že nejaký slovenský seriál Duchov prešťal a má viac časťí?

Výhrady - nedostatočne vyzdvihnutý fakt, že dvojité V Walter tam vyzeral veľmi dobre a potom, použila si až dve bodkočiarky napriek vyhrážkam, takže mi z toho vychádza jediné: -5. :PAk chceš pridať svoju reakciu, musis sa
prihlásiť.

HODNOTENIE
Daj svoj hlas
Tento film si zaslúži:
%

Prispej k tomuto filmu


Iné názvy
  • DuchoviaNávrat hore Parfémy - Knihkupectvo - DVD - Knihy - České knihy  Zoznam filmov - Filmové osobnosti - Členovia
Copyright © 2002 FilmKlub.sk, Všetky práva vyhradené.
Publikovanie alebo dalšie šírenie obsahu serveru FilmKlub.sk je bez písomného suhlasu redakcie zakázané.