Zoznam filmov - Filmové osobnosti - Členovia Zabudol si heslo či nick? | Zaregistruj sa | Prihlás sa | Odkazy | Nastavenia | Moji priatelia  
Home
   Domov  |   Fórum  |   Horor  |   Komédia  |   Thriller  |   Dráma  |   Sci-Fi  |   Fantasy  |   Action  |   Pomoc  |  
Podrobné vyhľadávanie
  DVD Predajňa
  Novinky
  Fórum
  Aktívne diskusie
  Scenáre
  Fotky
  Zoznam Recenzií
  Biografie
  Filmy
  NAJ filmy
  Tapety - Wallpapery
  Kalendár premiér
  Recenzie
  TOP 100
  A-Z index
  Chat
  Linky
  Kinema.sk

Odviate vetrom (1939)

<< Naspäť k filmu


  Recenzia k filmu Odviate vetrom (1939) od užívateľa Marika


Romantika na kvadrant =)

Recenzia čitateľa Marika - iné recenzie tohoto čitateľa
[pred 11. rokmi]

 HODNOTENIE:100%   (100%)
Kto už aspoň raz nepočul o tejto ľúbostnej dráme sfilmovanej podľa románu Margaret Mitchellovej ovenčenej ôsmimi Oscarmi? Áno, kto tento veľkolepý film nevidel, určite o ňom aspoň počul. Staršie, no i mladšie generácie sa k nemu rady znova a znova vracajú, a aj po toľkých rokoch je pre divákov príbeh o rozmaznanej a drzej Scarlett a šarmantnom Rhettovi rovnako príťažlivý ako v čase svojej najväčšej slávy.
Odviate vetrom vždy patrilo medzi filmy, ktoré mi nejakým spôsobom unikli a nebolo mi dožičené zhliadnuť ich. Buď som nebola doma, nefungovalo video, alebo som sa jednoducho musela prispôsobiť svojej sestre a jej potrebám pozerať MTV či VH1. Rovnako tomu malo byť aj včera. No po zhliadnutí ukážky som pocítila nutkanie konečne si pozrieť tento nezabudnuteľný ľúbostný príbeh, a neľutujem.
Ako som už spomínala, táto dráma získala osem Oscarov vrátane ceny za najlepšiu herečku v hlavnej i vedľajšej úlohe, najlepšiu výpravu, najlepší obraz, najlepší scenár, najlepšiu réžiu, najlepší strih a za farebnú kameru, a je to na tomto filme aj vidieť. Doposiaľ som okrem Život je krásny a Titanicu nevidela film, ktorý by si zaslúžil všetky ocenenia Akadémie, ktoré mu boli dožičené. Nielen vďaka zaujímavej ľúbostnej zápletke, no aj skvelým hereckým výkonom, čarovnej hudbe a veľkolepej výprave sa oplatí tento film pozrieť.
Odviate vetrom sa, podľa môjho skromného názoru, stalo základom pre mnohé dnešné telenovely. Prekrásna hlavná hrdinka obletovaná všetkými chlapmi v dedine, ktorej srdce patrí len jedinému, ktorý sa ožení s inou, strasti a útrapy, ktoré musí prekonať, aby sa s ním znova stretla, i jej zistenie, že ľúbi niekoho iného, to všetko sú motívy, s ktorými sa denno-denne stretávame v mexických a argentínskych „mydlových operách“, čo je jasným dôkazom toho, že tento príbeh priniesol niečo nového, a že si stále zachováva svoju originálnosť aj napriek tomu, že sú nám tieto motívy dávno dobre známe z modernejších príbehov.
Hlavnou hrdinkou je prekrásna Scarlett, dcéra bohatého farmára vlastniaceho ľanové plantáže na Tare vynikajúco zahraná Vivien Leighovou, ktorá si za svoj skvelý výkon vyslúžila Oscara. Nielen jej prekrásna tvár pripomínajúca Snehulienkinu – čierne vlasy, biele líca a krvavočervené pery, ale i jej výkon z nej urobili jednu z najnezabudnuteľnejších ľúbostných hrdiniek všetkých čias. Rozmaznaná, neústupčivá, neuveriteľne tvrdohlavá a odvážna Scarlett bola v jej podaní taká reálna ako táto recenzia. Jej vytrvalosť, neoblomnosť a láska k rodnej zemi dojala nejedného diváka aj napriek tomu, že samotná postava nie je najsympatickejšia. Jej šarmantnú polovičku Rhetta Butlera stvárnil lámač ženských sŕdc Clark Gable. Veru, nemal ľahkú úlohu, no zvládol ju bravúrne. Rhett je totiž jediný, kto Scarlett chápe a je ešte prefíkanejší a šikovnejší ako ona. Bezpochyby aj preto sa Scarlett v citoch k nemu zmieta medzi láskou a nenávisťou. Myslím si, že nomináciu na Oscara si Clark naozaj zaslúžil, je len škoda, že ho aj nezískal, a možno sa mi budete smiať, no hociako je tento film starý, Clark Gable je v ňom neuveriteľne očarujúci aj napriek časovému odstupu a zmene ženského vkusu =). Jeho nežný útrpný pohľad roztopí nejedno ženské srdce a nejedna dáma si vzdychne: „Ach, mať tak takého šarmantného gentlemana...“ Musíme sa však uspokojiť s tým, čo máme (alebo, ako v mojom prípade, nemáme =)).
Hodnovernosť celému príbehu dodáva aj prekrásna výprava. Už len magická plantáž Tara, na ktorej Scarlett vyrastala, je jednou z najkrásnejších miest, aké som vo filmovom svete videla. To platí i o Atlante, New Orleans a prekrásnom zámku, v ktorom sa Scarlett a Rhett usadia. Okrem výpravy je to i silne emočná hudba, bez ktorej si túto drámu predstaviť neviem. Nádherné tóny vyjadrujúce citové rozpoloženie hlavnej hrdinky podčiarkujúce životné situácie, ktorými sa musí prebíjať sa nesú celým príbehom a zanechávajú v nás nezabudnuteľné pocity.
Môžem len ľutovať, že som tento čarovný ľúbostný príbeh videla len nedávno, no zaradil sa medzi tie, ktoré si vždy rada a s chuťou pozriem, pretože nie vždy platí, že to, čo je staré, je aj staromódne =).
Klady: no všetko =)
Zápory: že Clark Gable už nie je medzi nami =(  Reakcie na recenziu
ATIDE
Nový člen


Nové Mesto nad Váhom
Príspevkov: 0
    pred 8. rokmi (2010-08-18 21:49:43)

Marika, a už si si zohnala tú knižku o autorke filmu Odviate vetrom a čítala si ju?


Marika

KarmaRank: 10Košice - Sídlisko Ťahanovce
Príspevkov: 333
    pred 10. rokmi (2009-02-14 14:08:59)
ATIDE

wau, tak to si ju musím čo najskôr zohnať... ďakujem za skvelý tip... veľmi sa na ňu teším =)


ATIDE
Nový člen


Nové Mesto nad Váhom
Príspevkov: 0
    pred 10. rokmi (2009-02-13 18:14:39)
OD ATIDE PRE MARIKU

Ano, Marika, neolutujes, ak si tu knihu precitas, je fakt putava, pretoze jej autor sa osobne stretol s este zijucimi clenmi rodiny M. Mitchellovej (myslim ze aj s jej bratom/ a s jej najlepsou priatelkou, poskytli mu o nej dost presne opisy, a okrem toho aj jej korespondenciu. Su tam aj fotografie z Mitchellovej detstva, mladosti, z prveho filmoveho predstavenia jej romanu atd. Aspon uvidis, ako ta zena vyzerala, ako vyzerali jej manželia, jej babička, otec a podobne. No skratka super.


Marika

KarmaRank: 10Košice - Sídlisko Ťahanovce
Príspevkov: 333
    pred 10. rokmi (2009-02-13 11:18:55)
ATIDE

wau, ďakujem za príspevok a za radu, určite si tú knihu skúsim nájsť a prečítať, milujem, keď niekto píše o tom, čo viedlo toho a toho autora napísať knihu alebo nakrútiť film... vďaka za tip =)


ATIDE
Nový člen


Nové Mesto nad Váhom
Príspevkov: 0
    pred 10. rokmi (2009-01-29 19:52:42)
Odviate vetrom

Milá Marika, prosila si čitateľov, aby aj oni prispeli svojou mienkou k hodnoteniu úžasného filmu "Odviate vetrom". Musím ti preto povedať, že v našej rodine je táto tematika veľmi obľúbená. Dostalo sa mi tej cti, že som so záujom mohla siahnuť po veľkolepom diele M. Mitchellovej "Odviate vetrom" a - prelúskala som ho, stránku za stránkou, jedným dychom. Dielo tejto útlej ženy je veľmi-veľmi silné, a ani po rokoch nestráca nič zo svojej nostalgickej príťažlivosti. Nemýliš sa ani v tom, že herecké výkony hlavných protagonistov boli priam bravúrne. Okrem Scarlett a Rhetta ma veľmi zaujala aj Melanie v podaní herečky Olivie de Havilland, ktorej by som celkom pokojne udelila aj dvoch oscarov.
Po zhliadnutí filmovej verzie tejto románovej epopeje z čias občianskej vojny som svoj názor na kvality románu vôbec nezmenila. Treba uznať, že filmový štáb odviedol skvelú prácu, hoci vôbec nemusela byť jednoduchou. Všetok ten zhon pri zháňaní vhodných hercov a ďalšie trampoty...A najmä to, ako autorka musela bojovať o svoje autorské práva po vydaní svojho románu...Ale to už zrejme prezrádzam priveľa. Všetky tieto infomácie ako aj ďalšie zaujímavosti prípadní záujemcovia nájdu v knihe "Dcera jihu - život Margarety Mitchellové" od amerického profesora Dardona Ashburryho Pyrona (dúfam, že som si dobre zapamätala jeho meno). Je to vynikajúce čítanie, hoci dielu "Odviate vetrom" sa, prirodzene, nevyrovná. Pán Pyron tu na svojich cestách zozbieral užitočné informácie o autorke M. Mitchellovej od čias jej detstva až po tragickú smrť, o jej literárnom aj súkromnom živote a prirodzene, nesmú chýbať ani farbisté opisy osudov jej románu ihneď po jeho vyjdení tlačou. Vlastne sa tu možno dozvedieť aj to, aké pohnútky autorku viedli k jeho stvoreniu, ako sa postupne v jej hlave rodili všetky dnes už notoricky známe postavy a myšlienky, ako ju okolnosti prinútili bojovať o svoje už zmienené autorské práva.
Kniha je preložená do češtiny, v slvoenčine som ju zatiaľ nevidela. Obsahuje aj obrázkové prílohy zo života M. Mitchellovej. Ina k- priaznivcom tejto ženy odporúčam prečítať si tiež útle dielko "Stratený ostrov" - ide o jedno z prvých diel, ktoré v jej pätnástich rokoch vyšli z jej pera. Taktiež zaujímavé čítanie. ATIDE


Marika

KarmaRank: 10Košice - Sídlisko Ťahanovce
Príspevkov: 333
    pred 11. rokmi (2007-05-19 17:44:33)
lover

ďakujem Ti krásne... ak si to dopozeral, tak to už naozaj svedčí o kvalite filmu =)


lover

KarmaRank: 10Príspevkov: 156
    pred 11. rokmi (2007-05-19 08:50:54)
Marika

Naozaj píšeš veľmi pekne. Zamilované príbehy naozaj nemusím. Odviate vetrom som náhodou videl a dopozeral som. Co sa u podobných filmov často nestáva. Tebe tlieskam a dávam ako inšpiráciu k ďalšej recenzii + 12.


Marika

KarmaRank: 10Košice - Sídlisko Ťahanovce
Príspevkov: 333
    pred 11. rokmi (2007-05-15 20:39:09)
Fleur6

jéj, tak to je potom dobré... nepochybujem, že Mitchellová tiež chcela šťastný koniec, ale už to, chuderka, nestihla =)


Fleur6

KarmaRank: 9Nové Zámky
Príspevkov: 1003
    pred 11. rokmi (2007-05-15 20:36:22)

Samozrejme, že Mitchellová ju nedokončila, veď tuším mala autonehodu, ale Ripleyová ju dokončila:-) So šťastným koncom:-))


Marika

KarmaRank: 10Košice - Sídlisko Ťahanovce
Príspevkov: 333
    pred 11. rokmi (2007-05-15 18:29:52)
Bado18

ďakujem Ti krásne... naozaj, to horiace mesto bolo niečo úžasné =)


Bado18

KarmaRank: 8Príspevkov: 543
    pred 11. rokmi (2007-05-15 16:39:51)

Skvela recenzia na nezabudnutelne skvely film. Je to film, ktory patri medzi uplnu elitu zatial natocenych snimkov. Horiace mesto je skvelou scenou na ktoru sa tak jednoducho nezabuda. Pacia sa mi tvoje recenzie.+5;)


Marika

KarmaRank: 10Košice - Sídlisko Ťahanovce
Príspevkov: 333
    pred 11. rokmi (2007-05-14 15:51:22)

Ďakujem Vám všetkým krásne =)
Adamy: to je v poho, no podľa mňa je to jeden z najlepších filmov vôbec =) no súhlasím, že nie je sto percent ako sto percent a určite sa nedá porovnávať 100%né hodnotenie pri Shrekovi 2 a tu =)
Mary14: no, ja práveže aj túto modernú celkom môžem, ale i napriek tomu, že som najskôr videla všetky tieto dnešné mexické výmysly, Odviate vetrom ma vôbec neznudilo... bolo to krásne podané, len mi padala sánka =)
Evkaxy: to "na kvadrant" mám od nášho bývalého učiteľa nábožka =) ale ani ja vlastne neviem, čo to znamená =)
Yaonne: no, neviem, ktorá z nás by žila dlhšie, pretože ak by ma Tvoja óda zabila, tak by som už nemohla zmasakrovať ja Teba =) inak, súhlasím, že tento typ romantiky nesedí každému, no odhliadnuc od deja a romantiky, ktorej je tu až-až, samotný film je veľmi hodnotný a kvalitne natočený =)
kirsty6: no, aj ja sa chystám prečítať si knihu, ale teraz práve fičím na Agathe Christie, takže, až budem naladená na inú vlnu, tak sa do čítania dohto diela určite pustím =)
Fleur6: to snáď nemyslíš vážne! že nebola dokončená??? zato to malo taký čudný koniec, aj keď, páčilo sa mi Scarelttino odhodlanie hospodáriť na rodnej zemi a popritom vynájsť spôsob, ako získať Rhetta späť =)
anima: súhlasím, Vivien Leighová bola naozaj skvelá =)
borisdj: neboj, je to klasika, určite ho zase budú dávať, včas Ťa na to upozorním... a to už budeš mať po maturitách, takže si aj nájdeš čas, aby si si ho pozrel =)
allinone: knihu som nečítala, s tým o filme súhlasím, a to posledné posúdiť neviem, som totiž autorka, takže by to nebolo objektívne =)


allinone

KarmaRank: 8Žilina
Príspevkov: 1263
    pred 11. rokmi (2007-05-14 12:53:17)

krásna kniha, krásny film ale krásna je aj tvoja recenzia...


borisdj

KarmaRank: 9Dubnica nad Váhom
Príspevkov: 396
    pred 11. rokmi (2007-05-14 09:55:30)

prekrásna recenzia, škoda že podobne ako tebe aj mne tento film dlho unikal a narozdiel od teba sa mi tento hriech ešte nepodarilo odčiniť......+5


anima

KarmaRank: 7Príspevkov: 414
    pred 11. rokmi (2007-05-14 00:23:55)

filmova klasika...silne emotivny pribeh podla kniznej predlohy M.Mitchellovej...famozne herecke vykony(hlavne Vivien Leighova)...skvela hudba a vyprava...
proste jedno z najlepsich filmovych diel vsetkych cias-aspon pre mna;)
a recenzia to len potvrdzuje:))


Fleur6

KarmaRank: 9Nové Zámky
Príspevkov: 1003
    pred 11. rokmi (2007-05-14 00:08:15)

Vynikajúci film a recka sa mi veľmi páčila, škoda len, že si nenapísala viac faktov. Ja som čítala aj knihu, ach, prečo nebola dopísaná? To ma vždy TAK mrzelo... Ešteže je tu Alexandra Ripleyová...:-) +5.


kirsty6

KarmaRank: 1Príspevkov: 8
    pred 11. rokmi (2007-05-13 21:38:08)

Ja som si chcela film pozrieť, ale chcela som si najprv prečítať knihu...Jednu časť by som možno ešte stihla za týždeň prečítať, ale dve asi ťažko:( Ale vari cez prázdniny...;)
A recenzia sa mi veľmi páčila +5


Yaonee

KarmaRank: 7Banská Štiavnica
Príspevkov: 269
    pred 11. rokmi (2007-05-13 21:34:25)

Marika, myslím, že ďalšiu ódu na tvoju genialitu, by si neprežila... teda, neprežila by som to ja, pretože by si ma najskôr zmasakrovala. Na svoj vek píšeš krásne XD a vidieť to nielen vo forme, ale v štylizácii, čo potichu závidím... a aby som nebola offtopic - film som bohužiaľ nedopozerala, nie som na podobnú romantiku -_- a prvé minúty by som tým pádom zbytočne zaškatuľkovala, ak by som povedala, že ma to nezaujalo a že dané dielo nikam nevedie...


Evkaxy

KarmaRank: 7Príspevkov: 1502
    pred 11. rokmi (2007-05-13 21:30:42)

to je zvlastni, u nas v CR rikame "na kvadrat"...ale buh vi,co je to kvadrat...mimochodem Gone with the wind je stale jeste financne nejuspesnejsi film v dejinach, pocitano s inflaci:)


Mary14

KarmaRank: 7Bojnice
Príspevkov: 7
    pred 11. rokmi (2007-05-13 20:42:59)
Marika

krasna recenzia, pouzila si uzasne obrazove prostriedky... a pri tomto filme som sa cely vikend i ja roztapala :-) krasna lubostna drama, ktoru nevidno kazdy den a prave preto, ze je stara, sa mi paci viac, lebo tu dnesnu romantiku uz akosi stravit nedokazem a ak hej, tak s mensimi problemami..... super +5


Adamy

KarmaRank: 6Košice - Sídlisko Ťahanovce
Príspevkov: 759
    pred 11. rokmi (2007-05-13 20:40:01)

Uz dopozerane?;]]] Inac za plus 4, nepacia sa mi v reckach extremi tipu ze 100 percentny film, no co so mnou :P A osobne na filmi takehoto zanru nie som, snad som pri nom nezaspala, nepamatam :O


Marika

KarmaRank: 10Košice - Sídlisko Ťahanovce
Príspevkov: 333
    pred 11. rokmi (2007-05-13 20:31:07)

Napíšte mi, prosím, ako sa Vám tento film páčil, som veľmi zvedavá na Váš názor, vďaka =)Ak chceš pridať svoju reakciu, musis sa
prihlásiť.

HODNOTENIE
Vaše hlasy:
92%
92%
(80 hlasov)
Daj svoj hlas
Tento film si zaslúži:
%

  Oficiálna webstránka:
http://www.newline.c...

Prispej k tomuto filmu


Iné názvy
  • Gone with the Wind

  • Juh proti Severu

  • odviate vetrom

  • Vom Winde verweht (1953)

  • Jih proti severu (1939)

Príbuzné filmy


Fotografie z filmu
Ďalšie fotky...


Návrat hore Parfémy - Knihkupectvo - DVD - Knihy - České knihy  Zoznam filmov - Filmové osobnosti - Členovia
Copyright © 2002 FilmKlub.sk, Všetky práva vyhradené.
Publikovanie alebo dalšie šírenie obsahu serveru FilmKlub.sk je bez písomného suhlasu redakcie zakázané.