Zoznam filmov - Filmové osobnosti - Členovia Zabudol si heslo či nick? | Zaregistruj sa | Prihlás sa | Odkazy | Nastavenia | Moji priatelia  
Home
   Domov  |   Fórum  |   Horor  |   Komédia  |   Thriller  |   Dráma  |   Sci-Fi  |   Fantasy  |   Action  |   Pomoc  |  
Podrobné vyhľadávanie
  DVD Predajňa
  Novinky
  Fórum
  Aktívne diskusie
  Scenáre
  Fotky
  Zoznam Recenzií
  Biografie
  Filmy
  NAJ filmy
  Tapety - Wallpapery
  Kalendár premiér
  Recenzie
  TOP 100
  A-Z index
  Chat
  Linky
  Kinema.sk

Sherlock Holmes (2009)

<< Naspäť k filmu


  Recenzia k filmu Sherlock Holmes (2009) od užívateľa lucia_92


Nudný Angličan? V žiadnom prípade!

Recenzia čitateľa lucia_92 - iné recenzie tohoto čitateľa
[pred 7. rokmi]

 HODNOTENIE:100%   (100%)
Svetoznámu postavu z románu Arthura Conana Doyla, Sherlocka Holmesa, sme mali možnosť vidieť už v mnohých filmových spracovaniach. Guy Ritchie si dal na filme naozaj záležať. Jeho produkciu nepoznám, ale filmom o anglickom detektívovi z 19. storočia sa v mojich očiach zaradil medzi skvelých režisérov.
Dej sa odohrával v Londýne, kde na Baker Street býva detektív Holmes spolu so svojím priateľom doktorom Watsnom. Práve v tomto čase Londýn začína terorizovať satanistická sekta, ktorá má na svedomí už niekoľko vrážd. Po chytení lorda Blackwooda, ktorý bol vodcom sekty, Holmes nemá čo robiť. Blackwooda odsúdia na smrť, obesia, pochovajú a...zrazu má Holmes práce viac, ako by si prial.
Príbeh o Holmsovi vzal režisér z neobvyklej strany. Podstata, že Holmes je neuveriteľne všímavý múdry človek, zostala vo filme zachovaná. Avšak ak mám porovnať Sherlocka Holmsa v tomto spracovaní a v iných (Sherlock Holmes, ktorého zahral Jeremy Brett) Holmes od Guya Ritchiho je neporiadny, miestami netaktný, neupravený a arogantný muž. Niekomu by to mohlo pripadať, že Sherlock Holmes musí byť starý a nudný, avšak v novom spracovaní je Holmes mladý, svalnatý muž, ktorému nerobí problém súboj muža proti mužovi. Spolu s Watsnom tvoria skvelú dvojicu priateľov plných sarkastických poznámok.
Robert Downey Jr. postavu Sherlocka Holmsa zahral veľmi uveriteľne. Arogancia, irónia a nadhľad nad problémy Downey zahral na jednotku. Scenár bol napísaný tak, že z Holmsa sa niekedy stáva komická postava, o ktorej by mohol niekto pochybovať, že práve on má prísť na riešenie záhad. Musím povedať, že práve toto z filmu robí nie len akčný filmu, ale aj dobrú komédiu s inteligentným humorom. Aj tieto polohy sa Downeymu podarili zahrať.
Jude Law ako doktor Watson dokonale dopĺňal Downeyho nie len vo vtipných scénach ale aj v riešení prípadu. Práve on bol ten kultivovaný, upravený a slušný z dvojice, čo spestrilo celý dej.
Ostatný herci, ako Mark Strong (Stardust), Rachel McAdams (Sprosté baby), Kelly Reilly (Pride and Prejudice), či Hans Matheson (The Tudors) svoju úlohu vo filme zvládli bezchybne. Nikdy by mi nenapadlo, že Rachel, ktorú som poznala ako vypočítavú blondínku, raz uvidím v takomto kvalitnom filme. Kelly mala veľmi milú úlohu Watsnovej snúbenice, ktorá posobila nežne a nevinne medzi všetkými ostatnými postavami.
Hudbu k tomuto filmu vytvoril Hans Zimmer. Jeho rukopis je nádherný, hudba k filmom je proste jeho dominantou (Batman Begins, Pirates of Caribbean, Lion King...). No aby som ho neprechválila, hudbu v tomto filme nepokladám za jeho vrcholné dielo, čo však vzniklo prostredím a scenárom, ktoré si vyžiadali takýto soundtrack. Musím uznať, že hudba, ktorú by som zrejme nepočúvala pred spaním (ako by to bolo v prípade hudby z The Lion King), dej dopĺňala bravúrne.
Technické spracovanie bolo veľmi kvalitné, filmové efekty vyzerali dobre aj na mojom televízore, strihy a práca s kamerou sa producentovi podarila. Veľmi sa mi páčili scény, ktoré boli spomalené natoľko, že bolo vidieť každý pohyb svalu hercov. Zábery historického Londýna dostanú každého milovníka histórie.
Tí, ktorí sú fanúšikmi knižnej klasiky, zrejme na filme nájdu viac nedostatkov, ale ja hodnotím tento film ako vydarenú adaptáciu knihy a už teraz sa teším na pokračovanie.
Klady: dej, výkony hercov, hudba, kamera, prostredie  Reakcie na recenziu

Ak chceš pridať svoju reakciu, musis sa
prihlásiť.

HODNOTENIE
Vaše hlasy:
81%
81%
(37 hlasov)
Daj svoj hlas
Tento film si zaslúži:
%

Prispej k tomuto filmu


Iné názvy
  • Sherlock Holmes


Fotografie z filmu
Ďalšie fotky...


Návrat hore Parfémy - Knihkupectvo - DVD - Knihy - České knihy  Zoznam filmov - Filmové osobnosti - Členovia
Copyright © 2002 FilmKlub.sk, Všetky práva vyhradené.
Publikovanie alebo dalšie šírenie obsahu serveru FilmKlub.sk je bez písomného suhlasu redakcie zakázané.