Zoznam filmov - Filmové osobnosti - Členovia Zabudol si heslo či nick? | Zaregistruj sa | Prihlás sa | Odkazy | Nastavenia | Moji priatelia  
Home
   Domov  |   Fórum  |   Horor  |   Komédia  |   Thriller  |   Dráma  |   Sci-Fi  |   Fantasy  |   Action  |   Pomoc  |  
Podrobné vyhľadávanie
  DVD Predajňa
  Novinky
  Fórum
  Aktívne diskusie
  Scenáre
  Fotky
  Zoznam Recenzií
  Biografie
  Filmy
  NAJ filmy
  Tapety - Wallpapery
  Kalendár premiér
  Recenzie
  TOP 100
  A-Z index
  Chat
  Linky
  Kinema.sk

Valhalla Rising (2008)

<< Naspäť k filmu


  Recenzia k filmu Valhalla Rising (2008) od užívateľa DjChlebik


Pravá podstata viery

Recenzia čitateľa DjChlebik - iné recenzie tohoto čitateľa
[pred 7. rokmi]

 HODNOTENIE:70%   (70%)
Okolo posledného snímku renomovaného dánskeho filmára Nicolasa Winding Refna panuje celkom silná zhoda - samoúčelný, dôležito sa tváriaci, zmätočný film, ktorý sa snaží hrať na veľké umenie. Rešpektujem názor väčšiny, ale nesúhlasím. Valhalla Rising dozaista nepatrí k myšlienkovým gigantom, ktorí by oslňovali dych berúcou premyslenosťou a komplexnosťou, napriek tomu ju zaraďujem k najpozoruhodnejším a vizuálne najvyberanejším filmovým udalostiam roka.
Celý zmätok okolo Valhalla Rising začína už okolo názvu. So severskou mytológiou film nespája zdanlivo nič, odohráva sa v Škótsku v 11. storočí a neskôr na území dnešnej Kanady, niektoré postavy síce vyznávajú istý pohanský Panteón, ale nevieme presne aký. Zjavným spojítkom so severskou mytológiou je tak len postava hlavného hrdinu, mlčiaceho otroka, ktorý v službách škótskych rodových klanov likviduje v pästných súbojoch jedného súpera za druhým. Zjazvený zurvalec odkazuje k postave boha Ódina, či už svojou jednookosťou, schopnosťou nazerať do budúcnosti či ochotou obetovať sa pre "smrteľníkov".
Jednooký je protikladom postáv križiakov, s ktorými sa vydáva na dlhú a bolestiplnú púť do Svätej zeme. Slová kresťanov plné pokory sú v príkrom kontraste s ich konaním, ktoré prekypuje falšou, zradou a brutalitou. Jednooký je pohanskou ikonou, neľútostný, nezmieriteľný, ale v jadre čistý a ochotný k obeti. Túto jeho stránku odkrýva chlapec Gorm, ktorý je jeho sprievodcom, chránencom i ústami zároveň. Spoločne zakúšajú symbolickú púť hmlistým morom do pekiel, spoznávajú neznáme a nepriateľské krajiny, kde sa na pokraji smrti vyjaví pravá podstata pohanov i kresťanov.
Refnov snímok ponúka po myšlienkovej stránke veľmi schematický a naivný obraz pohanskej viery ako prirodzenosti, nezkazenosti a primitívnych, no autentických pudov. Démonicky vyzerajúci Mads Mikkelsen zamračene exceluje v úlohe krvavého boha. Dánsky herec vložil do svojej postavy takmer terminátorovskú mimiku a chladnosť, hrozivú vážnosť zabijackého stroja s rýdzou dušou. V podobne strnulom duchu hrajú aj ostatní protagonisti. Ich príhovory sú de facto rituálnymi formulami, ich tváre vizuálnym materiálom, ktorý režisér používa na dotvorenie dravých scenérií drsného Škótska.
Príbeh neponúka viac než schematický obraz púte ochrancu a jeho chránenca za poznaním - slúži len ako spojenie a cesta k ďalším strhujúcim výjavom a filmárskym exhibíciám. Pestrá kamera Mortena Soborga je bez debát úchvatná a v rámci pohansky živelnej kompozície záberu patrí k tomu nejvyberanejšiemu, na čo oko narazí. Valhalla Rising postupne čoraz viac upúšťa od klasického rozprávania príbehu a zabŕda do vybrúsených výjavov zmaru, zúfalstva a zatratenia. Refn necháva svoje postavy trpieť a toto utrpenie estetizuje v pohansky živelnú poéziu vládnucej prírody a poddaného človeka. Fantastická gradácia v závere je z veľkej časti dielom sludgeových gitarových stien a stále silnejšieho pocitu že to, čo sledujeme, nie je "reálny" príbeh, ale čistý vizuálny fetiš, ktorý logiku rozprávania podriaďuje len a len potrebe obrazu.
Skutočne, brané doslovne, je Valhalla Rising bezduchým, namachrovaným a nezmyselným zlepencom náhodných symbolov. Ak však k Refnovmu filmu pristúpime ako k naivnej chvále pohanstva a nekompromisnej vizuálnej eseji, môže sa nám veľmi ľahko zaryť pod kožu a zahniezdiť sa tam ako bohovia na Asgarde. Tak či onak, remeselne sa jedná o počin ťažkotonážny a veľkolepý skoro ako povestné Thórovho kladivo.  Reakcie na recenziu
harold

KarmaRank: 4Príspevkov: 32
    pred 7. rokmi (2011-07-08 17:53:18)

mikkelsen 200% recka 100% film 65%Ak chceš pridať svoju reakciu, musis sa
prihlásiť.

HODNOTENIE
Vaše hlasy:
58%
58%
(3 hlasy)
Daj svoj hlas
Tento film si zaslúži:
%

Prispej k tomuto filmu


Iné názvy
  • Valhalla Rising (2008)
Návrat hore Parfémy - Knihkupectvo - DVD - Knihy - České knihy  Zoznam filmov - Filmové osobnosti - Členovia
Copyright © 2002 FilmKlub.sk, Všetky práva vyhradené.
Publikovanie alebo dalšie šírenie obsahu serveru FilmKlub.sk je bez písomného suhlasu redakcie zakázané.