Zoznam filmov - Filmové osobnosti - Členovia Zabudol si heslo či nick? | Zaregistruj sa | Prihlás sa | Odkazy | Nastavenia | Moji priatelia  
Home
   Domov  |   Fórum  |   Horor  |   Komédia  |   Thriller  |   Dráma  |   Sci-Fi  |   Fantasy  |   Action  |   Pomoc  |  
Podrobné vyhľadávanie
  DVD Predajňa
  Novinky
  Fórum
  Aktívne diskusie
  Scenáre
  Fotky
  Zoznam Recenzií
  Biografie
  Filmy
  NAJ filmy
  Tapety - Wallpapery
  Kalendár premiér
  Recenzie
  TOP 100
  A-Z index
  Chat
  Linky
  Kinema.sk

Zborovna (1999)

<< Naspäť k filmu


  Recenzia k filmu Zborovna (1999) od užívateľa nikigordonlevitt


Klimáčekova Zborovňa

Recenzia čitateľa nikigordonlevitt - iné recenzie tohoto čitateľa
[pred 11. rokmi]

V 90-tych rokoch sa slovenským hercom, rovnako ako aj glosátorom, humoristom mimoriadne darilo.. Vzniklo mnoho podnetných programov či už v rádiu alebo v televízii, ktoré, ako inak, svoju púť predčasne museli ukončiť. Či už hovoríme o Docentovi Prostem (Nedeľné oné), Nočných vtákoch alebo podobných programoch. Na divadelných doskách tomu bolo trochu inak a preto sa mnoho hercov z tohto prostredia presunulo do televízneho.
Viliam Klimáček ako umelecký riaditeľ divadla Gunagu má bohaté skúsenosti so scenáristickou prácou. Mnohé, ba neviem či dokonca nie aj všetky scenáre pre svoje divadlo napísal výhradne sám, v niektorých si aj zahral.. To, čo by v divadle nevyznelo tak prehnane ba až excentricky rozohral vo svojom 50. dielnom seriáli Zborovňa.
Prvá séria vznikala v roku 1999 a zahrala si v nej, rovnako ako aj v tej druhej, ktorá vznikla v roku 2003, popredná elita slovenskej scény. Riaditeľa bližšie nešpecifikovaného gymnázia, Borisa Blyznu, si zahral Marián Zednikovič. Svojej postave dodal svoj neskutočný humoristický talent podobný Stanovi Štepkovi a Milanovi Markovičovi. Blyzna, ako neskutočný fobik, ktorý sa bojí všetkého čoho len môže a trpí prehnanou starostlivosťou o svoje zdravie je prototypom blbca prvej triedy, ktorý šéfuje niečomu veľkému, avšak bez svojej zástupkyne, Eleny Poverovej, by neurobil ani krok. Túto prísnu, ráznu a svojráznu ženu si zahrala Diana Mórová. Tá mnohokrát sedí častejšie na riaditeľskej stoličke ako samotný pán riaditeľ, pretože sa mu okato, zato vo všetkej počestnosti, pozdáva etikárka Laura Chudá pri ktorej trávi väčšinu svojho času, avšak z veľkej lásky nebude nič.. Úlohu Laury dostala Oľga Belešová, dlhoročná členka Klimáčekovho divadla. Laura, ako inak, dbá veľmi prísne na morálku v zborovni, ktorú dosť podkopáva večne dobre naladený telocvikár Kamil Vracaj (Ján Kroner) ako protyp muža s veľkým M. Každej študentke sa pozdáva, je riadne sprostý, avšak zásadne verný Elene.
Čo je svojrázne ba až neuveriteľné, ani v jednej časti sa neobjaví žiadny človek čo i len z diaľky pripomínajúci študenta. Takisto školníka Buntáciho sa nedočkáme v hmotnom stave. V zborovni sa zásadne dejú len zaujímavé veci a keď sa rozhodnú pre akúkoľvek zmenu tejto učiteľskej svätyne, robia to zásadne naši profesori nie nijaký iný personál. (Veď aký, že?) Na stene zborovne sa hrdo pýši obrovský obraz Andrewa Blyznu, Borisovho strýka z Ameriky, čo nie je nikto iný ako Vilo Klimáček. Podľa mňa, geniálny spôsob propagácie. Nikdy sa v seriáli ani len nemihne ale je tam vlastne stále.
Túto hviezdnu elitu profesorov dopĺňa Božidara Turzonovová, ako slovenčinárka Maturová. Je prototypom starej školy a nedokáže pochopiť svojich študentov, ktorý nie sú ochotný naučiť sa naspamäť pár riadkov zo Sládkovičovej Maríny.. Koľké nešťastie, keď zistí, že vlastne ani jeden obyvateľ zborovne ich nevie. Dejepisára, občasného chemikára (podľa toho čo sa kedy hodí) Petra Mlka, so značne svojským prístupom k výuke, si zahral Richard Stanke. Čo by ste povedali na profesora, ktorý sa prezlieka podľa toho čo vyučuje a používa pri tom aj názorné pomôcky? No a poslednými článkami zborovne sú lektorka angličtiny Catherine (Zuzana Fialová), ktorá „dokáže opraviť chladničku, auto a dokonca bola aj dvakrát v televízii“ a sekretárka Milka (Slávka Halčáková). Avšak tieto dve postavy neovplyvňujú dianie nijako extrémne a objavujú sa len sporadicky.
Možno si pamätáte ústrednú pieseň... „Mám povolanie učiteľ a nie je to len diagnóza, mám povolanie učiteľ a nie je to len fráza...“ (Ach jaj... že aj ja si to budem spievať o pár rokov? Bleh...) Pieseň naspieval Berco Balogh spolu so Zuzanou Norisivou a Denisou Berciovou.
Nie je náhodou, že tvorba tohto seriálu trvala štyri roky. Je to vlastne čas, ktorý strávi stredoškolák na svojej škole a tak isto, ako končí stredoškolák svoju púť, a to maturitou, končí sa aj tento seriál. Čo by som po audiovizuálnej stránke vytkla, je určite prílišne umelo nasadený smiech po akejkoľvek vtipnej, alebo len kvázi vtipnej scéne. Avšak, Zborovňa predstavuje príjemnú „sondu“ do zborovne, kam „obyčajný smrteľník“ nemá prístup.
Klady: epizódne roly známych hercov  Reakcie na recenziu
AUDI

KarmaRank: 9Trnava
Príspevkov: 2761
    pred 11. rokmi (2007-09-28 21:18:53)

som to dosť často pozerával na už nebohej TV LUNA...ako inák +5


Adamy

KarmaRank: 6Košice - Sídlisko Ťahanovce
Príspevkov: 759
    pred 11. rokmi (2007-09-27 23:03:41)

Priijemnee :]


nikigordonlevitt

KarmaRank: 10Bratislava - Staré Mesto
Príspevkov: 644
    pred 11. rokmi (2007-09-26 12:15:19)

2 gigi - ďakujéééém ;)


gigix

KarmaRank: 9Zahraničie - GB
Príspevkov: 1574
    pred 11. rokmi (2007-09-26 11:55:54)

veľmi dobre čítajúca sa recenzia.. super práca


DzoNny

KarmaRank: 4Bratislava - Ružinov
Príspevkov: 610
    pred 11. rokmi (2007-09-24 16:07:17)

To sú ale krásne rýmovačky... škoda že mne nejdú tieto hračky... (olala!)


nikigordonlevitt

KarmaRank: 10Bratislava - Staré Mesto
Príspevkov: 644
    pred 11. rokmi (2007-09-24 12:50:14)

Bado - "slečna driečna" opäť ďakuje :)

zaratul - keď mňa tá slovenská tvorba tak nenormálne uchvacuje, že si neviem pomôcť :) btw.. načo si to povedať priamo? :D


zaratul

KarmaRank: 9Nitra
Príspevkov: 832
    pred 11. rokmi (2007-09-24 12:10:01)

ako vzdy obdivuhodne ze sa niekto venuje aj slovenskej tvorbe
btw ina sranda ze sa segry rozpravaju cez FK ))))


Bado18

KarmaRank: 8Príspevkov: 543
    pred 11. rokmi (2007-09-23 22:12:24)
fiiiiiiiiiiiiiiiiiha

Ja som par casti z tohoto serialu videl tiez a ono to nebolo ani take zle. Potesila ma tato tvoja praca, pises totiz velmi pekne a prijemne sa to cita. Klobuk dolu slecna driecna.


nikigordonlevitt

KarmaRank: 10Bratislava - Staré Mesto
Príspevkov: 644
    pred 11. rokmi (2007-09-23 22:12:16)

2 sydney - žena docenta Prosteho Rubrika, rovnako ako aj syn Šanon (asi tak pomenujem svoje decko) s dcérou Faktúrou sa nechali počuť, že sa Proste sproste vráti, lebo proste Proste nedokáže doma variť lektvary keď ho verejnosť, čiže my, POTREBUJE! :D

2 Dzonny - recka je to domáca, to vieš, nedeľné poobedia bývajú dlhé, obedy krátke, človek podíde k počítaču a už sa to z neho rynie... :)


DzoNny

KarmaRank: 4Bratislava - Ružinov
Príspevkov: 610
    pred 11. rokmi (2007-09-23 21:33:59)

Zbožňujem tvoje čisto domáce recenzie... vždy sa na nich zasmejem... sú príjemné, humorné a človek má hneď chuť pozrieť si to znova... A teraz mám tu chuť veľmi veľmi... Zborovňu som pozerával veľmi často... Keď chodila ešte na Lune... tak sa to toším volalo... a aj teraz pred pár mesiacmi... no už neviem presne kde... vždy ma vedeli rozosmiať... Česť pamiatke pána Zednikoviča:(


sydney_fox

KarmaRank: 10Bratislava - Staré Mesto
Príspevkov: 502
    pred 11. rokmi (2007-09-23 17:45:06)

Zasmiala som sa... najmä na tých odkazoch na iné "diela". Proste bol proste fajn, škoda že Nedeľné oné je dávno v ri... ehm... pasé. :)Ak chceš pridať svoju reakciu, musis sa
prihlásiť.

HODNOTENIE
Vaše hlasy:
100%
100%
(1 hlas)
Daj svoj hlas
Tento film si zaslúži:
%

Prispej k tomuto filmu


Iné názvy
  • ZborovnaNávrat hore Parfémy - Knihkupectvo - DVD - Knihy - České knihy  Zoznam filmov - Filmové osobnosti - Členovia
Copyright © 2002 FilmKlub.sk, Všetky práva vyhradené.
Publikovanie alebo dalšie šírenie obsahu serveru FilmKlub.sk je bez písomného suhlasu redakcie zakázané.